Clochee

Jak dbać o skórę swojej pociechy?

Zdecydowanie inaczej niż o skórę osoby dorosłej. Doskonale wiadomo, że np. na kobiecej skórze twarzy pojawia się wiele kosmetyków, które nakładane są na nią warstwowo. Oczywiście nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie, jest to przykład rozbudowanej pielęgnacji działającej wielokierunkowo. Natomiast w przypadku skóry dziecka, szczególnie jeśli jest to noworodek rekomendujemy minimalizm.

Warto wybrać kosmetyki naturalne, które będą delikatne dla skóry dziecka zarówno podczas mycia, ale także w dalszych etapach pielęgnacji.

Etapy pielęgnacji i minimalizm, jak to możliwe?

Minimalizm swoją drogą, a odpowiednie kroki pielęgnacyjne swoją. Mycie dziecka jest ważnym etapem, nawet bardzo ważnym, ale nie jedynym, na który rodzice powinni zwrócić uwagę. Ale po kolei.

Pierwszy etap to wspomniane mycie dziecka. W tym miejscu kluczowy jest wybór odpowiedniego kosmetyku. Powinien to być preparat o łagodnych składnikach myjących – będą one najbardziej odpowiednie dla delikatnej, wrażliwej i często kapryśnej skóry dziecka. Przykładem takich substancji są: Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside. Wybierając tego typu kosmetyki należy liczyć się z tym, że nie zobaczymy po ich zastosowaniu gęstej i bujnej piany (za efekt pianotwórczy odpowiadają SLS, SLES). Jeśli skóra dziecka jest bardzo wrażliwa lub towarzyszą jej problemy atopowe, do wody kąpielowej można dodać np. oliwkę, która podczas mycia będzie się delikatnie osadzała na powierzchni skóry jednocześnie ją pielęgnując.

Taką oliwkę możemy spokojnie wykorzystać do kolejnego etapu pielęgnacji, który ma miejsce po kąpieli. Kiedy skóra dziecka jest jeszcze lekko wilgotna warto wmasować w nią produkt, który będzie działał nawilżająco, ograniczy TEWL (transepidermalną ucieczkę wody), wzmocni płaszcz hydro-lipidowy i ukoi skórę. Warto zwrócić uwagę na składniki bogate w NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe), którymi są np.: olej lniany, olej z nasion ogórecznika, olej z pestek dyni czy czarnej porzeczki. Nieocenione też będą prebiotyki, które wzmocnią mikrobiom, ale również nawilżą skórę odpowiednio. Oczywiście nakładany po kąpieli preparat nie musi mieć formy oliwki, równie dobrze może to być masełko, balsam, krem.

Czy to koniec? Nie zawsze. Skóra małego człowieka jest bardzo często narażona np.: na odparzenia, podrażnienia, zaczerwienienia. Nie przechodźmy obok tych objawów obojętnie, zwróćmy szczególną uwagę na te miejsca i zastosujmy kosmetyk dedykowany do pielęgnacji tych najbardziej newralgicznych miejsc, którymi mogą być okolice okołopieluszkowe, czy też fałdki i zgięcia łokci/kolan. W kosmetyku warto poszukać takich składników jak: cynk, alantoina, inulina, a także składniki lipidowe jak masła i oleje.

Te kilka kroków pielęgnacyjnych jest rekomendowane zarówno dla mniejszych jak i większych dzieci, których skóry wymagają poprawy nawilżenia i wzmocnienia, aby prawidłowo funkcjonować i być mniej podatnymi na działanie czynników zewnętrznych.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera