Oliwy Południa

TROPEM ZŁOTYCH KROPLI: Rozmowa z pasjonatem oliwy i właścicielem sklepu OLIWY POŁUDNIA, Krystianem Gola.

Oliwa z oliwek – płynne złoto śródziemnomorskich zbiorów, eliksir zdrowia i wyjątkowy dodatek do kuchni, który zachwyca podniebienia na całym świecie. Dziś mamy przyjemność przedstawić wyjątkową osobę, która nie tylko jest oddanym miłośnikiem oliwy, ale również prowadzi swój własny sklep z tym aromatycznym eliksirem. Krystian Gola, właściciel sklepu „Oliwy Południa”, dzieli się swoją pasją, wiedzą i inspiracjami dotyczącymi oliwy.

Zapraszamy do lektury inspirującej rozmowy z Krystianem Gola, która udowadnia, że oliwa z oliwek to nie tylko produkt spożywczy, ale także źródło fascynującej podróży przez smaki i aromaty świata.

1. Panie Krystianie, jakie są sposoby na włączenie oliwy extra virgin do diety dla kobiet w ciąży?

Oczywiście pierwszym krokiem jest zawsze zasięgnięcie rady lekarza, czy oliwa nie stanowi problemu dla mnie jako indywidualnej jednostki. Patrząc na południe Europy, spożywanie dużej ilości oliwy w ciąży, nie stanowi problemu. Należy zacząć od oliw delikatnych od małych ilości każdego dnia np; jedna łyżka stołowa dodana do makaronu, pieczywa, pizzy, humusu, sałatki, czy warzyw grilowanych. Należy obserwować swoje ciało i reakcję dziecka, jeżeli wszystko w porządku należy zwiększać dawkę a po kilku tygodniach można sięgnąć po oliwy trochę mocniejsze.

2. Która oliwa będzie dobra do smażenia a która jako dodatek  do sałatek, zup czy makaronów?

Wbrew temu co mówią błędne informacje, które od wielu lat krążą po naszym kraju, oliwa należy do najlepszych tłuszczów jeśli chodzi o smażenie. Mało tego jako jedyny tłuszcz nie ulega degradacji w wysokich temperaturach,(trzeba tylko pamiętać aby nie przekraczać 180stopni, ja osobiście proponowałbym nawet 160-170) więc wiele wartości odżywczych wchodzi nam w smażony bądź gotowany produkt, jest to bardzo ważne ponieważ tłuszcze rafinowane, które są dedykowane i promowane do smażenia, na wyjściu już nie są dla nas zdrowe. Należy używać oliwy tłoczonej na zimno FILTROWANEJ.

Jeśli chodzi o korzystanie na zimno do sałatek tudzież innych dań , nie ma tu różnicy , sprawdzą się oliwy zarówno filtrowane, jak i niefiltrowane, ale tylko te oryginalne, które nie są rozcieńczane z innymi olejami, często szkodliwymi.

To jaką oliwę dodamy do sałatek zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych upodobań smakowych, ale dla początkujących na pewno dobrym rozwiązaniem będzie wybór delikatnych oliw do sałatek i pieczywa, średniointęsywne oliwy sprawdzą się w humusie, makaronach, pizzy, grillowanych warzywach, a intensywne oleje są niezastąpione do zupy krem, ale takż możemy je polewać na sery pleśniowe , pizze quatro formagi, czy inne mocne w smaku potrawy.

3. Jakie są różnice między tłoczeniem oliwy na zimno a innymi metodami ekstrakcji?

 Tłoczenie na zimno jest podstawą wszelkiego rodzaju tłoczenia olejów, dlatego że tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wydobyć z owocu w 100% niezmieniony sok, otrzymujemy go w takim stanie, w jakim natura chciałaby  go oddać, poza tym tłoczenie na zimno pozwala uzyskać wysoką owocowość danego oleju. Im niższa temperatura tłoczenia, tym wyższa owocowość oliwy. Oleje tłoczone w wysokich temperaturach są mało smaczne i ograbione z wielu wartości odżywczych. Są też oleje ekstrachowane w sposób chemiczny, te należą do bardzo niezdrowych, bywa że w tanich oliwach są dodawane oleje obrabiane chemicznie.

4. Czym różni się oliwa filtrowana od oliwy niefiltrowanej?

To jest jedno z moich ulubionych pytań, dlatego że odpowiedź na nie budzi wiele kontrowersji, ponieważ obala największą propagandę w Polsce dotyczącą oliwy , a mianowicie wyższość oliwy niefiltrowanej nad filtrowaną. Jest to totalne nieuctwo i brak wiedzy w zakresie procesów zachodzących w oliwie. Oliwa filtrowana jest znacznie wyższej jakości pod każdym względem, począwszy od jej smaku, aromatu, świeżości od oliwy niefiltrowanej. Filtry celulozowe obojętne dla zdrowia człowieka, zbierają wszelkie zanieczyszczenia, takie jak; resztki wody, owoców, liści, brudu, które pozostawione w oliwie na wiele miesięcy, degradują ją i powodują spadek jej jakości. W konsekwencji o tej porze roku, kiedy otworzymy oliwę niefiltrowaną, to ma ona znacznie słabsze wartości organoleptyczne, ponieważ owe cząsteczki już wykonały swoją prace. Oliwa zaś filtrowana niewiele odbiega od tej wytłoczonej w pierwszych tygodniach. Różnica jest też w zawartości antyoksydantów, czyli substancji bardzo pożądanych dla ludzkiego zdrowia, bo to one chronią nasze komórki przed starzeniem się. Oliwa niefiltrowana jest tylko wtedy zdrowsza od filtrowanej, jeżeli spożyjemy ją do miesiąca od daty jej tłoczenia, potem z każdym miesiącem jest już coraz gorzej.

5. Jak rozpoznać autentyczną oliwę extra Virgin?

Oliwa extra virgin jest najczęściej podrabianym produktem spożywczym w Unii Europejskiej i jednym z najczęściej podrabianych na świecie. Wynika to z jej sławy jako produktu jednego z najzdrowszych na ziemi. Jest on wręcz naturalnym lekarstwem, a przy tym bardzo smacznym. Podrabia się głównie tanie oliwy, ponieważ na nie jest największe zapotrzebowanie z racji tego, iż wciąż większość osób wierzy, że jeżeli na etykiecie jest napisane że jest Extra Virgin i najwyższej jakości to tak jest, a w rzeczywistości to zwykła fikcja. Oliwa oryginalna musi mieć owocowy zapach, dość intensywny. Nasze hiszpańskie perełki pachną nawet do pół roku po otworzeniu nakrętki. Innym czynnikiem jest wyraźny, świeży, owocowy smak. Tanie oliwy, a także wiele greckich oliw, które w bardzo dużych ilościach sprowadzane są do naszego kraju, pod płaszczem opinii tych najlepszych, nie mają wyraźnego smaku, ani aromatu, są jedynie tłuste i mdłe, a niektóre z nich są sprzedawane jako Premium. Kolor w oliwie i jej konsystencja nie mają aż takiego wpływu na jej jakość, bo często może to być związane z odmianą oliwki i warunków klimatycznych w danym roku, bądź regionie, np; oliwka Arbosana daje oliwy o jasno-żółtym kolorze i luźnej konsystencji, a oliwka Picual, czy Hojiblanca będą zdecydowanie bardziej zielone i gęste. Reasumując, jeżeli oliwa jest świeża, owocowa w smaku z pięknym aromatem i drapiąca w gardło to będzie autentyczna.

6. Jakie są zasady przechowywania oliwy extra virgin, aby utrzymać jej jakość i świeżość?

Jest to kilka prostych zasad, takich jak: – trzymać w ciemnych i chłodnym miejscu, takich jak dolna szafka z dala od źródeł ciepła, takich jak: piekarnik, czy kuchenka. Jeżeli mamy więcej butelek to pozostałe dobrze jest trzymać w ciemnej i chłodnej spiżarni, bądź kuchni letniej. Nie wkładamy oliwy do lodówki. Po każdym użyciu dokręcamy nakrętkę, nie wolno przechowywać oliwy bez nakrętki, szybciej się ona utleni i utraci swoje aromaty.

7. Czy dobra oliwa extra Virgin  musi być droga?

To zależy, bo będąc za granicą można kupić już za 40-50 zł smaczną oliwę bezpośrednio od producenta, ale w polskich warunkach, gdzie importer musi dołożyć marże, w której nie tylko jest jego zysk, ale przede wszystkim: koszty importu, magazynowania, pakowania, pracy człowieka, podatków nałożonych na działalność , a także reklamy, bo bez reklamy sklep z nawet najpyszniejszymi oliwami nic nie sprzeda, ponieważ nikt nie będzie wiedział o jego istnieniu, te ostatnie są coraz droższe, zresztą jak wszystko. Wyprodukowanie oliwy Premium, czyli rozumianej jako: oryginalny, niemieszany, świeży sok z oliwki kosztuje więcej niż każda przeciętna tania oliwa w sklepie, więc nie jest możliwe, aby producent sprzedał wysokiej jakości produkt poniżej jej wartości produkcji, po kosztach też jej nie sprzeda, więc musi też dorzucić marże na to, aby firma się rozwijała i wytwarzała coraz lepsze oleje.

8. Czy ma Pan dowody na to iż oliwa poprawia zdrowie u człowieka, czy to tylko czysta teoria jakich wiele?

Tak, zgłosiło się do mnie już dwie klientki, które tłumaczyły mi, że miały bardzo złe wyniki krwi, jedna z nich zauważyła, że stało się to po przyjęciu drugiej dawki szczepionki na covid, druga Pani nie mówiła dlaczego? Obie po dwóch miesiącach spożywania dużej ilości naszych olejów z oliwek ( około 0,8 l na osobę) przecierały oczy ze zdumienia jak odbierały swoje wyniki( cytowałem). Panie lały oliwę niemal na wszystko, zresztą my tez tak w domu robimy;) Te przypadki potwierdzają teorie, iż oliwa Extra Virgin wpływa korzystnie na lipidy krwi. Inny przypadek , to mój przyjaciel, który ma cukrzycę i ma podczepioną pompę insulinową. Mówi on, że za każdym razem, kiedy obje się mojej oliwy to spada mu cukier. To potwierdza teorię, iż obniża poziom cukru we krwi.

9. Jak często i jaką ilość trzeba spożywać oliwy , aby ta zaprowadziła porządki w naszym organizmie?

Oficjalnie mówi się w Polsce że nie więcej niż dwie łyżki stołowe dziennie. Ja uważam, że można znacznie więcej i wcale ona nie zaszkodzi nam lecz wręcz pomoże. Ja potrafię zjeść jednorazowo nawet 10 łyżek oliwy na raz mam bardzo dobre wyniki krwi, a także wysportowaną sylwetkę. Oliwa nie tuczy, to też mit. Tyję się po węglowodanach, a nie tłuszczach. tłuszcze w pierwszej kolejności zamieniają się w energię, którą zużywamy, a węglowodany się odkładają w organizmie.

Panie Krystianie, dziękujemy za rozmowę, która  była nie tylko okazją do zgłębienia wiedzy na temat oliwy ale przede wszystkim inspirującym świadectwem pasji i oddania dla tego wyjątkowego płynnego skarbu.

Wiemy, że sklep „Oliwy Południa„, jest miejscem, gdzie pasjonaci kulinariów i zdrowego odżywiania mogą odkryć niezliczone smakowe niuanse oliw  oraz czerpać z bogactwa kulinarnych inspiracji.

Zamykając tę rozmowę, nie możemy się nie zastanowić nad bogactwem natury i roli, jaką odgrywa w naszym codziennym życiu. Oliwa z oliwek to nie tylko produkt, to opowieść o pasji, tradycji i trosce o zdrowie.

oliwypoludnia.pl

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera