5 sprawdzonych sposobów na usypianie noworodka

Usypianie noworodka czasem okazuje się być niełatwym zadaniem. Co prawda dzieci w tym wieku przesypiają większość doby, jednak może zdarzyć się tak, że maluch będzie mieć kłopoty z zaśnięciem. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Usypianie noworodka

Sen jest dla nas bardzo ważny. W tym czasie nasz organizm regeneruje się i przygotowuje na następny dzień. Niewystarczająca ilość snu skutkuje poważnymi problemami ze zdrowiem, zwłaszcza u maluchów, które rosną i rozwijają się.

O ile my dorośli jesteśmy tego świadomi, dzieciom może być trudniej to zrozumieć, szczególnie noworodkom. Problemy z zasypianiem u maluchów w tym wieku pojawiają się zazwyczaj, gdy są chore lub ich rytm dnia został zaburzony.

Koszmarem każdego rodzica jest nieprzespana noc. Niekoniecznie musi być spowodowana nieustannym płaczem noworodka – czasem zdarza się tak, że maluch budzi się w środku nocy, patrzy na rodziców szeroko otwartymi oczami i ani myśli o zasypianiu.

Może zdarzyć się też tak, że po wieczornej kąpieli i jedzeniu maluch robi się śpiący, ale ma problemy z zaśnięciem. Cały proces usypiania trwa w nieskończoność, co męczy zarówno rodziców jak i dziecko. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

5 sprawdzonych sposobów na usypianie noworodka

Ruszamy na pomoc wszystkim zrezygnowanym rodzicom, którzy poszukują sprawdzonych sposobów na usypianie dziecka. Oto nasze TOP5:

  • W pokoju, w którym zasypia maluszek możesz włączyć playlistę z szumiącymi odgłosami. Noworodki odprężają się w otoczeniu szumów – są do dźwięki zbliżone do tych, które słyszały będąc jeszcze w łonie matki. Nagranie włączonej suszarki, odkurzacz, odgłosy morza czy miś-szumiś – na pewno zrelaksują Twojego malucha i ułatwią mu zaśnięcie
  • Skup się na codziennych rytuałach – maluchy szybko przyzwyczajają się do rutyny. Kąpiel zawsze o tej samej porze, później karmienie, chwila odpoczynku i kładziemy się spać. Zachowanie regularności jest tutaj bardzo ważne – w ten sposób kształtuje się rytm dnia Twojego dziecka, które czuje, kiedy zbliża się pora spania. Jeśli nie wypracujecie swoich rytuałów, maluch może czuć się zdezorientowany – będzie zmęczony i głodny w różnych momentach dnia, przez co trudniej będzie mu zasnąć
  • Wyciszenie również jest bardzo ważne. Warto zadbać o to, aby na około godzinę przed snem maluch nie był zbyt zaabsorbowany. Rezygnujemy z zabawiania dziecka i głośnych aktywności – w tym czasie maluch będzie mógł się odprężyć i szybciej zaśnie
  • W przypadku usypiania noworodków dobrze sprawdza się również otulanie. O co chodzi? Malucha zawijamy dość ciasno w kocyk, rożek czy specjalny otulacz (ale tak, aby zapewnić mu komfort ruchu). Takie otulenie noworodka gwarantuje mu ciepło i poczucie bezpieczeństwa, ponieważ symuluje warunki, jakie miał w brzuchu mamy.

 

Usypianie noworodka – podsumowanie

Usypianie noworodka może okazać się problematyczne nie tylko dla świeżo upieczonych mamy i taty. Nawet doświadczeni rodzice czasem nie radzą sobie z usypianiem swoich maluchów. Musimy pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne i ma swoje indywidualne potrzeby.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera