Ach ten len – on nigdy nie wyjdzie z mody

Len często kojarzy się z szorstkim, gniotącym się materiałem. Mimo wszystko ma wielu zwolenników, a lniane ubrania powracają co roku. Len jest ponadczasowym materiałem, który nigdy nie wyjdzie z mody. Wiąże się z klasyką, prostotą, ale też z letnimi, ciepłymi dniami i wieczorami. Na czym polega fenomen tego materiału? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie są właściwości lnu.

Z czego wytwarza się len?

Len był znany już w starożytności. W tamtych czasach wykorzystywano go m.in. do mumifikowania zwłok. Materiał ten pozyskuje się z roślin o tej samej nazwie. Wykorzystuje się je w całości – w czasie zbiorów rośliny mają około metra wysokości.

Len uprawia się niemalże w całej Europie. Plantacje lnu znajdują się też w Azji i niektórych częściach Afryki. W związku z tym, że len jest dziką rośliną, której nasiona mogą być przenoszone np. przez wiatr, trudno jest określić jego dokładne pochodzenie.

Właściwości lnianego materiału

Len jest antyalergiczny i wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w postaci pościeli. Ponadto jest mocny, trwały i odporny na rozciąganie czy inne zniszczenia. Lniane ubrania najczęściej zakładamy latem nie bez powodu. Len jest przewiewny – nosząc ubrania wykonane z tego materiału mniej się pocimy. Len jest najbardziej chłonny spośród wszystkich naturalnych włókien – w gorące dni chłodzi nasze ciało i jest niezwykle komfortowy. Co ciekawe, len nie przepuszcza promieni UV. To wszystko dzięki zawartości ligniny, która pochłania szkodliwe promienie słoneczne. Jak widzisz jest to materiał wręcz idealny!

Największym minusem lnu jest to, że ten materiał gniecie się. Jest to jednocześnie wada, ale również zaleta. Charakterystyczne zagniecenia są wręcz znakiem rozpoznawczym lnianego materiału i dodają mu uroku.

Jak pielęgnować ubrania i pościel z lnu?

Jeśli chcesz cieszyć się swoimi lnianymi ubraniami i akcesoriami jak najdłużej, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Pamiętaj, że len pierzemy w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni. Wirowanie ustaw na jak najmniejsze obroty, możesz też nich całkiem zrezygnować i wycisnąć wodę ręcznie. Len suszymy najlepiej na płasko, wcześniej nadając ubraniu odpowiednią formę. Możesz korzystać z suszarki bębnowej – nie zapomnij ustawić temperatury na jak najniższą i wybrać delikatny program.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera