Aktywny czas z dzieckiem. Wybieramy deskorolki

Aktywny czas z dzieckiem. Wybieramy deskorolki

Wiosna już za rogiem, a co za tym idzie – coraz więcej czasu będziemy mogli spędzać na dworze ciesząc się słońcem. W ostatnich kilku latach bardzo popularne wśród dzieci i młodzieży stały się hulajnogi. Swój renesans przechodzą także deskorolki, po które sięgają również najmłodsi. Wypad z dzieckiem na deskorolkę może być świetnym pomysłem na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Podpowiadamy jak dobrać odpowiednią deskorolkę i czym kierować się przy zakupie.

Jak zbudowana jest deskorolka?

Zanim zajmiemy się tematem dopasowywania deskorolki, wyjaśnimy jak jest zbudowana.

Każda deskorolka składa się przede wszystkim z 4 elementów: deski (deck), gripu i trucków. Deska jest wykonana zazwyczaj z wytrzymałej sklejki, np. z klonu kanadyjskiego, ale można też spotkać deski wykonane z plastiku. Zawsze jest pokryta gripem, czyli materiałem, który zwiększa przyczepność butów podczas jazdy. Klasyczna deska ma kształt prostokąta o zaokrąglonych i wyprofilowanych końcach. Trucki to elementy, za pomocą których montuje się koła do deskorolki. Koła (w deskorolce dla dziecka powinny być dość miękkie) posiadają łożyska, dzięki którym mogą się swobodnie obracać.

Jak dobrać rozmiar deskorolki?

Rozmiar deskorolki jest bardzo ważny, ponieważ zbyt duża lub za mała deska nie zapewni komfortu użytkowania i trudniej będzie się nią manewrować, co zwiększa ryzyko wypadku.

Rozmiar deskorolki dobieramy do wzrostu i rozmiaru buta dziecka. Podstawowym wymiarem, na który zwracamy uwagę, jest szerokość deskorolki. Najprostszym sposobem na dopasowanie odpowiedniego rozmiaru jest stanięcie na desce: czubek i pięta buta nie powinien wystawać poza jej brzegi.

Typy deskorolek

Do wyboru mamy kilka typów deskorolek. Różnią się one wyglądem, ale też dają różne możliwości podczas jazdy.

  • Longboard – długa deskorolka, która pozwala na osiąganie dużych prędkości
  • Deskorolka klasyczna – najlepiej sprawdza się do jazdy po ulicy, chodniku czy w skateparku. Można wykonywać na niej tricki i pokonywać przeszkody. Dobrze dobrana (rozmiar i miękkość kółek) sprawdzi się również dla młodszych dzieci
  • Cruiser – odrobinę dłuższa i szersza od klasycznej deskorolki, służy do spokojnej jazdy i pokonywania dłuższych dystansów
  • Fishboard – mała deskorolka przeznaczona dla najmłodszych. Jest lekka, aerodynamiczna i dobrze się sprawdza w jeździe po mieście

Na co zwrócić uwagę kupując deskorolkę dla dziecka?

Przy wyborze deskorolki dla dziecka kierujemy się przede wszystkim jej rozmiarem – musi być ona dopasowana do wzrostu i rozmiaru buta dziecka, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i frajdę podczas jazdy. Duże znaczenie ma również miękkość kołek – producenci zalecają, aby dla dzieci wybierać deskorolki z miękkimi kółkami, np. z oznaczeniem 99A (im większe, tym twardsze kółka). Kupując deskorolkę dla kilkulatka najlepiej postawić na fishboard, ponieważ ten typ jest dedykowany najmłodszym użytkownikom.

Bezpieczeństwo przede wszystkim, dlatego warto wyposażyć dziecko w ochraniacze i kask.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera