BOGACTWO PRZYPRAW. Kiedy jedzenie staje się sztuką

BOGACTWO PRZYPRAW. Kiedy jedzenie staje się sztuką

Przyprawy są jednym z ważniejszych elementów składowych każdej potrawy. Bez nich danie może być mdłe i niejadalne, a kiedy dodamy szczyptę pieprzu, chili czy słodkiej papryki staje się smaczne i wyraziste. Umiejętność dobrego przyprawiania jest ważna, szczególnie gdy gotowanie staje się naszą pasją. Dlaczego warto zaznajomić się ze sztuką przyprawiania?

Wzmocnienie smaku i aromatu

Przyprawy nie tylko poprawiają smak dania i sprawiają, że jest ono bardziej wyraziste czy słodkie, ale również nadają aromat. Do potrawy możemy dodać np. curry, kolendry, kminku, pietruszki czy cynamonu, a piękny zapach rozniesie się na całe mieszkanie, zachęcając tym samym gości do jedzenia.

Smaczne i zdrowe

Obecnie wybierając przyprawy kierujemy się zazwyczaj doznaniami smakowymi. Z historii wiemy, że nasi przodkowie używali konkretnych przypraw przede wszystkim ze względu na ich działania lecznicze. Nasza świadomość na temat zdrowego żywienia jest coraz lepsza, dlatego coraz więcej pasjonatów gotowania zwraca uwagę na te szczególne właściwości ziół i przypraw. Oto kilka przykładów:

  • Cynamon – wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne. Pomaga w leczeniu przeziębienia, obniża ciśnienie poziom cholesterolu. Pozytywnie wpływa na proces trawienia i wchłaniania innych składników odżywczych
  • Kardamon – łagodzi objawy przy problemach trawiennych, w Indiach jest ceniony za swoje właściwości odświeżające oddech
  • Gałka muszkatołowa – jest bogatym źródłem witaminy A, C i E, minerały (magnez, miedź, żelazo, cynk, fosfor) i zwiększa poziom serotoniny
  • Kurkuma – wspomaga leczenie stanów zapalnych, np. stawów. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe i antybakteryjne

 

 

Konserwacja

Pisząc o zaletach wykorzystywania przypraw w gotowaniu, nie możemy nie wspomnieć o ich właściwościach konserwujących. W czasach, kiedy jeszcze nie było lodówek i chłodziarek, pożywienie konserwowano za pomocą odpowiednich przypraw. Najpopularniejszą z takich przypraw jest sól, która zapobiega rozwojowi bakterii oraz pleśni. Warto wiedzieć, że ostre przyprawy, takie jak chili, również wykazują działanie antybakteryjne – stąd są popularne w kuchni azjatyckiej czy południowoamerykańskiej.

Bogactwo przypraw

Gotowanie jest sztuką bez dwóch zdań. Wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy czy umiejętności, ale również kreatywności. Bez niej nawet najlepsi kucharze nie byliby w stanie przygotowywać swoich specjalnych dań. Z przypraw i ziół korzystamy przecież przygotowując nasze proste obiady – bez nich byłyby mdłe i niesmaczne. Warto eksplorować rynek przyprawowy i poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu. Dzięki odrobinie urozmaicenia nawet klasyczne i dobrze nam znane dania mogą przerodzić się w coś wyjątkowego.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera