Buty profilaktyczne dla dzieci. Jakie pełnią zadanie?

Buty profilaktyczne dla dzieci. Jakie pełnią zadanie?

Stopy pełnią bardzo ważną funkcję. Razem z kręgosłupem dbają o prawidłową postawę, utrzymują całe nasze ciało i „noszą” je dzień w dzień. Dlatego warto zacząć dbać o nie jak najszybciej, aby w późniejszym życiu nie mieć problemów zdrowotnych. Jednym ze sposobów, w jaki możemy zadbać o prawidłowy rozwój stóp dziecka, jest wyposażenie go w buty profilaktyczne. Czym charakteryzuje się ten rodzaj obuwia i dlaczego jest wart zakupu?

 

Buty profilaktyczne dla dziecka

Przy wyborze butów dla dzieci należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich zdrowie. Najlepszym wyborem będą buty profilaktyczne, które mają pozytywny wpływ na kształtowanie się i rozwój stopy. Buty profilaktyczne dla dzieci pozwalają stopom oddychać, nie uciskają ich, nie krępują ruchów i w żaden sposób nie ograniczają aktywności dziecka. Są produkowane z materiałów wysokiej jakości i są wygodne w użytkowaniu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do prawidłowego rozwoju i wzrostu dziecka.

Buty profilaktyczne dla dzieci doskonale chronią stopy maluchów (i starszaków) przed urazami, wspomagają prawidłową postawę oraz łagodzą bóle pleców, kolan i nóg. Są idealne na wszystkie okazje, zarówno do chodzenia w domu, jak i podczas spacerów, nauki w przedszkolu lub szkole, zajęć sportowych lub innych aktywności fizycznych.

 

Czym różnią się buty profilaktyczne od ortopedycznych?

Zadaniem butów profilaktycznych dla dzieci jest zapobieganie zaburzeniom wzrostu stóp i korygowanie nabytych złych nawyków. Głównym celem jest więc zapobieganie, a nie korygowanie, jak w przypadku butów ortopedycznych. Zadaniem obuwia profilaktycznego jest zapewnienie prawidłowego ułożenia stóp dzieci z wadami wrodzonymi. Pierwszą i podstawową funkcją obuwia jest zapobieganie, ale jeśli nie możemy zapobiec, musimy dokonać korekty.

 

Buty profilaktyczne – działanie

Buty profilaktyczne to rodzaj obuwia ortopedycznego, które charakteryzuje się sztywną piętą, anatomicznie ukształtowaną podeszwą i miękką cholewką. Charakteryzują się elastycznością, a jednocześnie posiadają skrajną sztywność na pięcie, co zapobiega jej nadmiernemu wygięciu do tyłu. Buty mają szeroką przednią część, która zapewnia odpowiednią przestrzeń dla palców – nie uciskają ich ani nie ściskają.

Ponadto charakteryzują się anatomicznym kształtem, który doskonale dopasowuje się do kształtu stopy i umożliwia jej prawidłowy rozwój. Warto zaznaczyć, że buty profilaktyczne dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych materiałów – tylko wtedy stopa dziecka będzie mogła w pełni “oddychać”.

Buty profilaktyczne dla dzieci wspierają rozwój i prawidłową budowę stóp. Są zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej wygodne i żeby łatwo było je dopasować do stopy dziecka. Buty profilaktyczne zapobiegają rozwojowi wad w budowie stopy dziecka, co wpływa również na chodzenie oraz postawę całego ciała.

Do butów profilaktycznych można wkładać wkładki ortopedyczne, trzeba jednak pamiętać, aby nie robić tego bez konsultacji z ortopedą.

 

Buty profilaktyczne dla dzieci – podsumowanie

Buty profilaktyczne dla dzieci to element garderoby, w który warto zainwestować. Są one przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, u których podejrzewa się wystąpienie wad w budowie stopy i w chodzeniu, ale korzystać z nich mogą wszystkie pociechy. Buty profilaktyczne stymulują stopy do prawidłowego rozwoju, dzięki czemu niwelujemy ryzyko powstania wad ortopedycznych.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera