Czym kierować się wybierając biurko dla ucznia?

Czym kierować się wybierając biurko dla ucznia?

Biurko jest jednym z ważniejszych mebli w pokoju dziecka, szczególnie, gdy dziecko jest już uczniem. Przy biurku będzie odrabiać prace domowe, uczyć się, rysować, realizować projekty czy korzystać z komputera. Bardzo ważne jest, aby biurko było dobrane odpowiednio do potrzeb dziecka. Powinno być funkcjonalne i ergonomiczne.

Biurko dla ucznia – wymiary

Wymiary biurka to podstawowe parametry, na które zwracamy uwagę podczas wybierania odpowiedniego biurka. Dla pierwszoklasisty, który ma nieco ponad metr wzrostu, powinniśmy wybrać biurko o wysokości około 55 cm. Blat nie musi być duży, wystarczy, że będzie głęboki na 50 cm i szeroki na 60-75 cm. Jeśli nie chcemy w krótkim czasie znów wymieniać mebla, warto zastanowić się nad kupnem biurka z regulacją wysokości.

Dla starszych uczniów biurko z wymiarami opisanymi powyżej może okazać się za małe. Rozmiary blatu dopasowujemy do wzrostu i zasięgu rąk, dlatego nastolatkom poleca się biurko z blatem o wymiarach 80 cm x 100 cm.

Biurko pod komputer

Jeżeli na biurku ma stać również komputer, powinno ono być tak dopasowane, aby wygodnie wykonywało się przy nim wszystkie czynności. Polecamy wybór specjalnego biurka komputerowego, które posiada półkę, na której umieszczamy monitor oraz prowadnice z miejscem na klawiaturę. Ważne jest, aby odległość między monitorem a klawiaturą nie przekraczała 10 cm. Jak sprawdzić czy biurko jest odpowiednio przystosowane do wzrostu dziecka? Zwracamy uwagę na to, czy przedramiona dziecka tworzą kąt prosty z osią ciała oraz czy dłonie swobodnie leżą na półce z klawiaturą.

Miejsce do przechowywania

Jeśli zależy nam na jak największej funkcjonalności biurka, warto rozejrzeć się za biurkami, które posiadają półki i szuflady. Przed ostatecznym wyborem zastanówcie się wspólnie z dzieckiem, co chciałoby przechowywać w biurku. Mamy tu na myśli najpotrzebniejsze przedmioty jak piórnik, książki do nauki, zeszyty czy akcesoria do malowania. W zależności od tego co ustalicie, możecie wybrać biurko z jedną lub kilkoma szufladami i półkami.

Biurko dla ucznia – podsumowanie

Wybierając najlepsze biurko dla ucznia powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością i ergonomią mebla. Musimy zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać biurko – wyłącznie do nauki i rysowania, czy może też stanie na nim komputer. Ważne są również wymiary biurka – wysokość, głębokość i szerokość blatu będą miały wpływ na jakość pracy i postawę dziecka. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór biurka z regulacją wysokości, które będzie „rosło” razem z dzieckiem.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera