Czym są żylaki i dlaczego mogą pojawić się w ciąży

Czym są żylaki i dlaczego mogą pojawić się w ciąży

Żylaki dotykają około 1 na 10 kobiet w czasie ciąży, pojawiają się w drugim trymestrze (od około 14 tygodnia) i pogarszają się wraz z postępem ciąży. Są one spowodowane zwiększoną objętością krwi w czasie ciąży, która osłabia ściany żył. Jak radzić sobie z żylakami w ciąży i jak im zapobiegać?

 

Żylaki – czym są?

Żylaki charakteryzują się trwałym poszerzeniem i wydłużeniem żył, przez co stają się one kręte. Są nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym, dlatego nie powinno się ich bagatelizować.

Żylaki powstają przez zmianę stosunku ciśnienia krwi w żyje, a jej wytrzymałością. Najczęstszą przyczyną pojawienia się żylaków są niewydolne zastawki, ale również ciąża.

U kobiet w ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie, a dodatkowo pojawiają się utrudnienia z odpływem krwi z kończyn dolnych. Do powstawania żylaków w ciąży mogą przyczynić się również zmiany hormonalne.

 

Żylaki w ciąży – objawy

Powstawanie żylaków wiąże się zazwyczaj z objawami, takimi jak: ból, pieczenie czy uczucie ciężkości. Zanim pojawią się żylaki, na początku możemy zauważyć pajączki – widoczne drobne żyłki. Później żyły stają się bardziej widoczne, w postaci niebieskich pręgów. Skóra w tym miejscu może stać się napuchnięta i wrażliwa.

 

Żylaki w ciąży – jak zapobiegać?

Niezależnie od tego, czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia żylaków w ciąży czy nie, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Co robić, aby zapobiegać powstawaniu żylaków?

  • Staraj się pilnować swojej wagi, duży przyrost kilogramów w czasie ciąży jest dodatkowym obciążeniem dla organizmu
  • Jeśli nie masz przeciwskazań, staraj się ćwiczyć i chodzić na spacery
  • Unikaj ciasnych ubrań
  • Nie dźwigaj
  • Staraj się nie siedzieć i nie stać zbyt długo (jeśli masz pracę siedzącą, co 40 minut powinnaś wstawać od biurka i spacerować, w odwrotnym przypadku staraj się jak najczęściej siadać)
  • Nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia

 

Żylaki w ciąży – podsumowanie

Pamiętaj, że żylaki nie są problemem czysto estetycznym, a przede wszystkim zdrowotnym. Profilaktykę przeciw żylakom warto stosować nie tylko w ciąży, ale również na co dzień. Jeśli tylko pojawią się jakieś niepokojące objawy i będziesz mieć wątpliwości, koniecznie udaj się do lekarza.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera