Dieta ketogeniczna dla początkujących

Dieta ketogeniczna (keto) jest jedną z popularniejszych diet. Charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu i niską zawartością węglowodanów. Dzięki tej diecie można schudnąć i tym poprawić swoje samopoczucie, jednak to nie jedyne jej zastosowanie. Na dietę ketogeniczną przechodzą również osoby, które leczą zaburzenia neurologiczne, chorują na padaczkę lekooporną, Parkinsona czy Alzheimera. Na czym polega dieta keto i jak się do niej zabrać?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Stosując dietę keto, ograniczamy ilość węglowodanów do minimum, tym samym ucząc organizm, żeby tłuszcze traktował jako jedyne źródło energii. Jak to działa? Organizm wytwarza ketony, które są dla niego alternatywnym źródłem energii. Zmniejsza się poziom insuliny we krwi i spalamy duże ilości tłuszczu.

Główne zasady diety ketogenicznej

Są dwa typy diety ketogenicznej. Pierwszy zakłada spożycie tłuszczów w skali 4:1 (4g tłuszczów na 1 gram białka i węglowodanów. Według drugiego ten stosunek powinien wynosić 3:1 (3g tłuszczu na 1g węglowodanów i białka.

Kluczowe przy diecie ketogenicznej, poza ograniczeniem węglowodanów i białek, jest jedzenie regularnych posiłków. Najlepiej jeść 5 posiłków dziennie o tych samych godzinach, przyzwyczajając tym samym organizm do jedzenia o konkretnych porach. Chcąc utrzymać odpowiedni poziom składników w diecie ketogenicznej nie powinno się podjadać pomiędzy posiłkami, wtedy również trudniej jest zbić wagę.

Podczas stosowanie diety ketogenicznej dużo łatwiej jest się odwodnić. Dlatego bardzo ważne jest picie dużych ilości wody, nawet dwa razy więcej niż powszechnie się zaleca – około 3l dziennie. Poza tym woda pomaga oczyścić organizm z toksyn i zmniejszyć głód pomiędzy posiłkami.

Co jeść podczas diety ketogenicznej?

Jakie produkty wpisują się w dietę keto? Najczęściej polecanymi produktami przy diecie keto są:

  • Mięso (w niedużych ilościach – trzeba ograniczać białko) – powinno stanowić maksymalnie połowę całego posiłku
  • Ryby
  • Jaja
  • Tłuszcz (zawarty w mięsie, rybach, jajach, oliwa z oliwek, masło), unikaj margaryny i przetworzonych tłuszczy
  • Nabiał
  • Warzywa
  • Orzechy
  • Herbata i kawa

Podsumowanie:

Dietę ketogeniczną stosuje się głównie przy leczeniu chorób neurologicznych, jednak z powodzeniem można ją stosować jeśli chce się zrzucić zbędne kilogramy. Podczas diety keto nie można zapominać o piciu wody (bardzo łatwo można się odwodnić). Dobrze jest również zwiększyć swoją aktywność fizyczną, tym samym przyśpieszając działanie diety i wzmacniając swój organizm.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera