Gry planszowe kluczem do rozwoju mózgu. Idealny sposób na wsparcie intelektualnego rozwoju dziecka

Gry planszowe kluczem do rozwoju mózgu. Idealny sposób na wsparcie intelektualnego rozwoju dziecka

Gry planszowe wbrew pozorom nie służą tylko rozrywce. Na co dzień raczej  nie zastanawiamy się nad innymi zaletami planszówek, a szkoda. Gry planszowe stymulują pracę naszego mózgu, uczą nas logicznego myślenia, współpracy, zdrowej rywalizacji czy nawet empatii. Są to podstawowe umiejętności, które rozwijamy od najmłodszych lat.

Wspieranie rozwoju dziecka niekiedy może wydawać się trudne, ponieważ dzieci, szczególnie młodsze, szybko tracą zainteresowanie nauką. Często powtarza się, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę za pomocą zabawy i… jest to prawda. Dzięki doświadczeniu i praktycznemu poznawania życia, dzieciom łatwiej jest zrozumieć otaczający je świat. Jeśli chcesz wspomóc intelektualny rozwój swojej pociechy, zacznij od wspólnego grania w planszówki.

Gry planszowe wspierają rozwój mózgu?

Okazuje się, że planszówki świetnie wpływają na rozwój ludzkiego mózgu. Japońscy badacze udowodnili, że u doświadczonych graczy, których poproszono o wykonanie najlepszego ruchu, uruchomiła się część mózgu odpowiedzialna między innymi za zapamiętywanie. Wykazano, że gry planszowe są swoistą „siłownią” dla mózgu, a podczas grania ćwiczymy pamięć czy zdolności taktyczne.

Podczas grania w gry planszowe zapamiętujemy zasady i konkretne ruchy, dzięki czemu przy kolejnych rozgrywkach nasz mózg może przetworzyć te informacje tak, abyśmy jak najszybciej doszli do wygranej lub wyszli z kryzysowej sytuacji. W trakcie gry skupiamy się na rozgrywce i konkretnym zadaniu, co ćwiczy koncentrację.

Planszówki – idealny sposób na wsparcie intelektualnego rozwoju dziecka

Wiemy już, że gry planszowe uczą koncentracji, strategicznego myślenia i ćwiczą pamięć. Jakie inne korzyści niosą planszówki dla naszych dzieci?

  • Rozwój wyobraźni – gry planszowe, zarówno te mniej i bardziej rozbudowane, przenoszą graczy do świata fantazji. Często przyjmujemy określone role, np. bankiera, sprzedawcy, zwierzęcia, detektywa itp., a naszym zadaniem jest odzwierciedlenie danej postaci tak, aby udało się osiągnąć zwycięstwo
  • Nauka pracy w grupie i zdrowego współzawodnictwa – gry fabularne czy karciane opierają się często na tworzeniu drużyn. Zadaniem graczy jest jak najlepsza współpraca, dzięki której mogą wygrać rozgrywkę. Podczas grania w planszówki dziecko uczy się także zdrowego współzawodnictwa – cieszy się z wygranej, ale rozumie, że czasem też się przegrywa i nie ma w tym nic złego
  • Odkrywanie swoich mocnych oraz słabych stron – podczas rozgrywek w różne gry dziecko może poznać samo siebie i zdać sobie sprawę z tego, w czym jest dobre. Taka wiedza pomaga nie tylko w obraniu odpowiedniej strategii podczas gry, ale również w późniejszym samorozwoju i kształceniu się
  • Nauka postępowania wedle określonych zasad – każda gra planszowa ma swoje określone zasady, bez których rozgrywka nie miałaby sensu. Podążając za regułami gry, dziecko uczy się dostosowywania się do sytuacji i dyscypliny
  • Gry planszowe ćwiczą również nasze podstawowe zdolności matematyczne takie jak proste liczenie czy logiczne myślenie
  • Niektóre gry wymagają czytania, np. zadań, dzięki czemu dziecko w trakcie rozgrywki szlifuje swoje umiejętności
  • Gry typu quiz często wymagają podstawowej wiedzy, ale dzięki nim dziecko może też poznać wiele ciekawych faktów, postaci czy wydarzeń

Jak wybrać najlepszą grę planszową dla dziecka?

Jeśli planujesz zakup waszej pierwszej gry planszowej, postaw na nieskomplikowaną grę z krótszą rozgrywką. Gra, która będzie opierała się na wielu skomplikowanych zasadach raczej nie spodoba się twojemu dziecku, bo może okazać się dla niego za trudna. Niestety, w ten sposób możemy zrazić malucha do grania.

Pamiętaj też o tym, że planszówka powinna być dopasowana do wieku twojego dziecka. Na opakowaniu każdej gry znajduje się informacja o ograniczeniu wiekowym. Jest to bardzo ważne – gra może zawierać elementy niebezpieczne dla młodszych dzieci lub być dla nich zbyt skomplikowana. Co prawda niektóre zasady można zmienić i uprościć rozgrywkę, jednak nie zawsze będzie to możliwe.

Jeśli nie wiesz, na którą grę się zdecydować, spróbuj pokierować się zainteresowaniami dziecka. W sklepach mamy szeroki wybór do gier tematycznych, przygodowych i fabularnych, które dotyczą historii, bajek, filmów czy książek, dlatego bez problemu znajdziesz coś dla swojego dziecka.

Podsumowanie

Gry planszowe bez wątpienia są idealnym sposobem na wspieranie rozwoju intelektualnego dziecka. Podczas rozgrywki dziecko stymuluje mózg, uczy się zapamiętywania, strategii, logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię, empatię i uczy się zasad zdrowej rywalizacji. Granie w gry planszowe jest także dobrym pretekstem do wspólnego spędzania czasu.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera