Hummus. Klasyka kuchni Bliskiego Wschodu
Hummus to pasta z ciecierzycy, którą można podawać na wiele różnych sposobów. Jest to klasyczny element kuchni Bliskiego Wschodu, który zyskał swoją popularność na całym świecie dzięki diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Hummus możesz dodać do gotowego dania, wykorzystać jako sos, a nawet posmarować nim kanapki.
Poznaj właściwości hummusu i prosty przepis, dzięki któremu będziesz mogła przygotować swój własny sos!
Hummus – co to?
Hummus jest przygotowywany z ciecierzycy, pasty sezamowej, czosnku i oliwy z oliwek. Jest popularnym elementem diety wegańskiej i wegetariańskiej, ale możesz dodawać go również do mięsa, np. kurczaka.
Hummus w języku arabskim oznacza ciecierzycę, która jest dobrze znana na Bliskim Wschodzie od tysięcy lat.
Hummus – właściwości odżywcze
Wiele osób rezygnuje ze spróbowania hummusu ze względu na nieprzychylne opinie na temat jego smaku. Mimo wszystko warto spróbować – ta niepozorna pasta jest zdrowa i zawiera wiele właściwości odżywczych.
Hummus jest pożądany w diecie wegańskiej i wegetariańskiej, ponieważ jest bogatym źródłem białka. Poleca się go również osobom chorym na anemię, diabetykom, osobom z wysokim cholesterolem czy kobietom w ciąży. Dzięki połączeniu ciecierzycy z pastą sezamową, hummus zawiera aminokwas metioniny, który ułatwia przyswajanie białka.
Hummus zawiera również duże ilości witaminy z grupy B, witaminę A i C oraz szerokie grono minerałów: fosfor, cynk, sód, miedź, selen, żelazo, wapń i magnez.
Zalety jedzenia hummusu
Hummus ma pozytywny wpływ na pracę naszego organizmu. Jakie są zalety jedzenia tej pasty?
Prosty przepis na hummus
Gotowy hummus możesz kupić w większości supermarketów, ale w łatwy sposób można przygotować go w domu.
Przepis na hummus:
Składniki:
Przygotowanie:
Ciecierzycę z puszki odsączamy. Obieramy czosnek i siekamy natkę pietruszki. Do wysokiej miski wrzucamy wszystkie składniki poza natką pietruszki i miksujemy lub blendujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotową pastę ozdabiamy pietruszką. Gotowe!
Porada: jeśli hummus będzie za gęsty możesz dodać odrobinę wody.