Inhalacje – sposób na złagodzenie infekcji

Stosowanie inhalacji jest jednym ze skutecznych sposobów leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie, grypa czy zapalenie zatok. Inhalacja polega na rozluźnianiu wydzieliny i rozrzedzaniu śluzu w nosie, gardle czy płucach, dzięki czemu choremu łatwiej się oddycha. Inhalację z powodzeniem możesz przeprowadzać w domu i w ten sposób przyśpieszyć powrót do zdrowia.

Inhalacja – na czym polega?

Dzięki inhalacji dostarczamy bezpośrednio do dróg oddechowych preparaty, które mają ulżyć nam podczas przeziębienia i pomóc jak najszybciej wrócić do zdrowia. Przeprowadzanie inhalacji już przy pierwszych objawach choroby może zapobiec jej rozwojowi.

Inhalacja polega na bezpośrednim przekazaniu do dróg oddechowych większego stężenia substancji czynnych. Stosując już niewielkie dawki preparatów możemy szybko zauważyć oczekiwane rezultaty. Inhalacje przeprowadzamy zazwyczaj z użyciem roztworów ziołowych lub olejków eterycznych, do 3 razy dziennie, nie dłużej niż przez 10 minut.

Jak przeprowadzić inhalację w domu?

Do przeprowadzenia inhalacji w domu będziesz potrzebować miski z gorącą wodą, ręcznika, olejku eterycznego lub innego preparatu (o tym za chwilę). Do gorącej wody dodajemy wybraną substancję i mieszamy, aby osiągnąć jednolity roztwór. Głowę przykrywamy ręcznikiem – tak, aby jednocześnie zakrywał on twarz i miskę. Chcemy, aby unosząca się para trafiła do naszych dróg oddechowych.

Jakie preparaty najlepiej sprawdzą się w przypadku różnych dolegliwości?

  • Katar: olejek eukaliptusowy, lawendowy, mieszanki ziołowe z krwawnikiem, rumiankiem, kwiatem lipy, anyżem
  • Kaszel: sól fizjologiczna, roztwory hipertoniczne (o wyższym stężeniu soli)
  • Zapalenie zatok: sól kuchenna, tymianek, mięta pieprzowa, sosnowy lub eukaliptusowy olejek eteryczny

Nebulizacja a inhalacja

Nebulizację przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia – nebulizatora. Urządzenie te zmienia płynny lek w mgiełkę i przekazuje ją do konkretnego odcinka dróg oddechowych. Nebulizację stosuje się zazwyczaj przy astmie, mukowiscydozie, zapaleniu oskrzeli czy nieżycie nosa spowodowanym alergią.

Czym różni się nebulizacja od inhalacji? Podczas inhalacji – metodą tradycyjną lub z wykorzystaniem inhalatora – zawiesina, proszek lub roztwór są przekazywane wraz z wdychanym powietrzem. Nebulizator zamienia preparat w mgiełkę. Te urządzenie umożliwia przekazanie większego stężenia leku, co przekłada się na jego wzmocnione działanie i szybszy powrót do zdrowia.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera