Jak dobrać odpowiednie perfumy.

Dobór perfum czasem wcale nie jest taki prosty. Wiele zapachów może nam się podobać, ale który będzie idealnym odzwierciedleniem naszej osobowości? Dobrze dobrane perfumy nie tylko scalają całą stylizację. Podkreślają charakter właściciela i zaznaczają jego atuty. Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać idealnie pasujące perfumy.

Dobór perfum ma znaczenie

Wybierając perfumy warto kierować się nie tylko ich zapachem z testera. Może zdarzyć się tak, że po spryskaniu ciała danym produktem pojawi się ból głowy lub mdłości. W niektórych przypadkach okazuje się, że po użyciu perfumy nie pachną już tak ładnie i nie zgrywają się z naszą skórą. Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji?

Przed udaniem się do perfumerii sprawdź, jakie nuty zapachowe mają Twoje ulubione perfumy. Jeśli nie jesteś w stanie określić tego samodzielnie, możesz poszukać tej informacji w internecie, np. na stronie producenta perfum. Ta wiedza ułatwi Ci selekcję perfum podczas zakupów – wybieraj te flakoniki, które mają Twoją ulubioną nutę zapachową.

Piramida zapachowa

W przypadku perfum często mówi się o piramidzie zapachowej. Jej znajomość powinna ułatwić Ci wybór idealnych perfum. Zapachy konstruuje się na podstawie trzech nut:

  • głowy (owoce, cytrusy, trawa cytrynowa, bazylia, lawenda. Zapach utrzymuje się zazwyczaj około 30 minut, po tym czasie zaczynają przebijać się kolejne bazy)
  • serca (nuty kwiatowe, owocowe, drzewne lub korzenne. Te bazy utrzymują się do 4 godzin)
  • bazy (cedr, drzewo sandałowe, piżmo, paczula, wanilia. Tło perfum, otulenie, utrwalenie zapachu. Trzymają się na skórze i ubraniach najdłużej, nawet przez kilka dni)

Jak dobrać perfumy do osobowości?

Przed wybraniem się do perfumerii po nowy zapach, zastanów się co najbardziej lubisz jeść, robić, co sprawia ci radość. Jeśli jesteś fanem owoców, słodyczy lub uwielbiasz kwiaty – takich nut poszukuj w perfumach. Twórcy zapachów, którzy robią perfumy na zamówienie robią z klientem pełen wywiad. Pytają go o hobby, ulubione jedzenie, muzykę oraz o to, jak spędzają swój czas. Te informacje pomagają w skomponowaniu idealnego zapachu, który odzwierciedla osobowość i charakter właściciela.

Perfumy najlepiej testować na własnej skórze. Popsikanie kartonika czy kawałka papieru jest mało wiarygodne. W ten sposób możemy poznać zapach perfum, ale nie dowiemy się jak one pachną na nas. Może okazać się, że w pomieszaniu z zapachem naszej skóry, perfumy zostaną pozbawione swojej wyjątkowej woni.

Przy zakupach przez internet nie warto eksperymentować. Wybieraj perfumy oparte na nutach jak najbardziej zbliżonych do tych, które masz już w swojej kolekcji. Jeśli nie przepadasz za kwiatowymi, ciężkimi zapachami, zrezygnuj z perfum, które opierają się m.in. na kwiatach, np. liliach. Jeśli jesteś fanem lekkich, wakacyjnych, słodkich zapachów, zrezygnuj z perfum o kadzidłowym, drzewnym zapachu.

 

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera