Jak efektywnie pomóc dziecku w nauce matematyki

Matematyka, dumnie nazywana królową nauk, niejednej osobie w czasach szkolnych spędzała sen z powiek. Niestety, czy tego chcemy, czy nie, towarzyszy nam ona przez całe życie. Jak pomóc dziecku zrozumieć podstawy matematyki i wesprzeć je podczas nauki? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Matematyka nie musi być straszna

Jeśli Twoja pociecha ma problemy z matematyką, prawdopodobnie nie za bardzo przepada za tym szkolnym przedmiotem. Zanim usiądziecie do przerabiania materiału, warto zacząć od rozmowy o tym, co sprawia dziecku największy problem. To będzie Waszym punktem wyjścia.

Nie zabieraj się za tłumaczenie dziecku tematów, których w ogóle nie pamiętasz. Najpierw sam zapoznaj się z zagadnieniami – przeglądając podręcznik najprawdopodobniej wszystko sobie przypomnisz. Tłumaczenie dziecku tematu rozpocznij dopiero wtedy, gdy jesteś pewien, że masz do tego wystarczającą wiedzę. W przeciwnym razie możesz tylko namieszać mu w głowie.

Dobrym pomysłem jest korzystanie z filmików w internecie. Twórcy w prosty sposób przybliżają zagadnienia matematyczne i tłumaczą je na podstawie “namacalnych” przykładów. Taka forma nauki będzie bardziej efektywna – filmiki w przystępny sposób dostarczają skondensowaną dawkę wiedzy.

Zadania z treścią mogą być problematyczne. Aby je zrozumieć, dziecko musi umieć czytać ze zrozumieniem. Jeśli nie do końca ma opanowaną tę umiejętność, matematyczne zadania z treścią mogą być dla niego trudne do rozwiązania. Podczas nauki matematyki ćwiczcie czytanie ze zrozumieniem. Po zapoznaniu się z poleceniem, poproś pociechę, aby własnymi słowami opowiedziała treść zadania.

Naukę matematyki warto przemycić poprzez zabawę. Układanie klocków, zabawa dominem czy – w przypadku starszych dzieci – gry karciane i strategiczne, uczą logicznego myślenia. Podczas grania potrzebne są nam podstawowe umiejętności matematyczne, dlatego jest to super opcja na rozwój.

 

Dyskalkulia i problemy z matematyką

Twoje dziecko może mieć problemy z matematyką z powodu dyskalkulii. Charakteryzuje się ona specyficznymi trudnościami. Dziecko nie umie rozwiązywać prostych zadań matematycznych, nie rozpoznaje cyfr i liczb. Co ciekawe, dyskalkulia nie wiąże się z brakiem umiejętności czy z niezrozumieniem materiału. Objawy dyskalkulii to m.in.:

  • trudności w określeniu liczby obiektów
  • zaburzenie odczytywania symboli matematycznych, np. mylenie cyferek
  • mieszanie działań matematycznych (zamiast dodawania – odejmowanie)
  • trudności w dostrzeganiu zależności matematycznych

Diagnozą dyskalkulii zajmuje się neurolog lub neuropsycholog. Leczy się ją poprzez specjalne zajęcia wyrównawcze, istotna jest również praca rodzica z dzieckiem. Ważna jest tutaj pomoc w odrabianiu pracy domowej i powtarzanie materiału z lekcji. Poza wykonywaniem zadań, możecie też uczyć się wykonując codzienne czynności, np. odmierzając proporcje podczas gotowania.

 

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera