Jak pomóc dziecku w nauce języka obcego.

Znajomość różnych języków obcych jest niezwykle wartościowa. Dzięki niej z łatwością możemy porozumiewać się za granicą i swobodnie poznawać obce kultury. Znajomość języka obcego otwiera też więcej drzwi do kariery – osoby posługujące się językiem obcym często są pożądane na wielu różnych stanowiskach, praktycznie w każdej branży. Naukę języków obcych warto zacząć już jako dziecko. W tym wieku łatwiej przyswaja nam się wiedzę, mamy też więcej czasu, który możemy poświęcić na naukę.

Jak pomóc dziecko w nauce języka francuskiego? Podpowiadamy.

Zagraniczne wyjazdy

Wyjazdy za granicę mogą być dobrym punktem zapalnym do nauki języka francuskiego. Jeśli macie taką możliwość, wybierzcie się na wycieczkę do Francji. Kilka dni w stolicy lub mniejszym francuskim miasteczku mogą zaszczepić w dziecku chęć do głębszego poznania języka i kultury mieszkańców.

Zgłębiajcie francuską kinematografię

Starszej pociesze możecie zaproponować wspólne seanse z francuskim kinem. Filmy od francuskich producentów często bywają specyficzne, ale najprawdopodobniej znajdziecie coś dla siebie. Nauka języka poprzez oglądanie filmów czy seriali – szczególnie z napisami – jest bardzo przyjemna. Podczas oglądania i słuchania mimowolnie zapamiętujemy pojedyncze słówka i zwroty.

Dobre książki też są ważne, ale…

Dobry podręcznik do nauki języka jest bardzo ważny. Znajdziemy tam zbiór ćwiczeń, słówek i teorię z zakresu gramatyki. Niestety, korzystanie z samego podręcznika może znudzić dziecko. Warto sięgnąć po krótkie, maksymalnie kilkunastominutowe filmiki, podczas których nauczyciel bądź lektor w prosty sposób tłumaczy nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia językowe.

Postaw na niekonwencjonalne metody nauki

Nauka nie musi odbywać się wyłącznie w domu. Możecie wybrać się do zoo, na spacer do parku lub do muzeum. Podczas oglądania i spacerowania możecie próbować rozmawiać po francusku i w tym języku nazywać konkretne przedmioty, zwierzęta czy rośliny. Możesz zaproponować dziecku oglądanie bajek w języku francuskim lub układać z nim proste rymowanki.

Zadbaj o odpowiednią motywację

Nie zapominaj o tym, aby chwalić dziecko nawet za najmniejsze postępy w nauce. Nie ważne, czy uda mu się złożyć poprawnie proste zdanie, nazwać jakiś przedmiot czy wyrecytować cały wierszyk. Liczy się to, że Twoja pociecha angażuje się i robi postępy. Dzieci podczas nauki będą popełniać błędy, mogą też nie rozumieć pewnych zasad gramatycznych. Staraj się tłumaczyć je jak najprościej i na początek odpuścić bardziej zaawansowany materiał.

Podsumowanie

Nauka języków obcych jest bardzo ważna. Ich znajomość daje nam wiele możliwości. Warto zadbać o to, aby dziecko również miało tego świadomość i chętnie próbowało poznawać obce języki i kulturę. Podczas nauki warto zrezygnować z konwencjonalnych metod, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Tutaj ślęczenie nad podręcznikiem raczej się nie sprawdzi. Wprowadzaj różnorodność i staraj się uczynić z nauki zabawę.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera