Jak właściwie zadbać o stopy dzieci?

Jak właściwie zadbać o stopy dzieci?

Stopy dziecka rozwijają się i kształtują do 14 roku życia. Do tego czasu są szczególnie podatne na zniekształcenia, dlatego już od pierwszych dni życia dziecka powinniśmy je prawidłowo pielęgnować. Zaniedbania mogą później skutkować problemami ze stawami czy kręgosłupem.

Dziś skupimy się na tym, jak właściwie dbać o stopy dzieci, aby wesprzeć ich prawidłowy rozwój i tym samym uniknąć późniejszych problemów zdrowotnych.

Jak wygląda stopa twojego dziecka?

Na pierwszy rzut oka stopu noworodków i niemowląt przypominają stopy dorosłego człowieka. Jednak w rzeczywistości stopy maluchów znacznie różnią się od naszych. Najłatwiejsze do zaobserwowania jest płaskostopie, jednak na tym etapie nie jest to wada. Stopa dziecka będzie rozwijała się na przestrzeni lat, układ kostny będzie zmieniał się do 6 roku życia, a w pełni ukształtuje się między 12 a 14 rokiem życia.

Bardzo ważne jest, aby nie ograniczać ruchów niemowląt. Stopy malucha przygotowują się do pełnienia swojej ważnej roli, a za ich pomocą dziecko poznaje otaczający go świat. Dlatego należy pozwolić maluchowi swobodnie kopać i uderzać stópkami w łóżko czy podłogę. Warto również jak najczęściej głaskać stopy dziecka, chuchać na nie, łaskotać, masować dłońmi lub piłeczkami.

Błędem, który popełnia wiele rodziców, jest zbyt wczesne kupowanie dziecku bucików. Ograniczają one ruchy dziecka i zaburzają proces odbierania bodźców z otocznia. Swoje pierwsze buty maluch powinien założyć w momencie, kiedy umie już chodzić.

Jak dbać o stopy dziecka?

Stopy mają trzy bardzo ważne zadania. Amortyzują, stabilizują i ułatwiają nam przemieszczanie się. Są wsparciem dla wyżej położonych organów naszego ciała, przede wszystkim kręgosłupa. Wszelkie zaburzenia w budowie i rozwoju stóp wpływają na postawę, obciążają stawy oraz kręgosłup, przez co już w młodym wieku dzieci mogą borykać się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Pielęgnacja stóp dziecka polega głównie na kontrolowaniu, czy nie pojawiają się schorzenia, deformacje ale również infekcje. Jak zapobiegać takim sytuacjom, jak je rozpoznać i leczyć?

Wrastające paznokcie u dziecka – jak sobie z nimi poradzić?

Wrastające paznokcie mogą być spowodowane między innymi specyficzną budową paznokcia, zbyt ciasnym obuwiem lub nieprawidłowym obcinaniem. Jeśli zauważysz, że twojemu maluchowi wrastają paznokcie, po pomoc najlepiej udaj się do podologa. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci dziecka i prawidłowo je obcinać?

  • Nie obcinaj paznokci zbyt krótko – odpowiednią długość paznokcia wyznacza jego wolny brzeg
  • Paznokci nie obcinamy „na okrągło”, nie wolno wycinać kątów paznokcia. Ostre końce opiłowujemy papierowym pilniczkiem
  • Podolodzy zalecają piłowanie, a nie obcinanie paznokci. Jeśli decydujemy się jednak na obcinanie, najlepiej wykorzystać do tego nożyczki z zaokrąglonymi końcami przeznaczone do obcinania dziecięcych paznokci
  • Nie obcinamy paznokci po kąpieli, ponieważ są rozmiękczone

Porada: Jeśli maluch jest niespokojny podczas obcinania paznokci lub bardzo nie lubi tej czynności, spróbujcie to robić podczas snu.

Grzybica stóp i paznokci u dzieci

Grzybica stóp i/lub paznokci może pojawić się również u dzieci. Może być spowodowana nadmierną potliwością skóry, deformacją palców, skaleczeniem palców lub paznokci, długotrwałym leczeniem antybiotykami, brakiem przewiewu czy bezpośrednim kontaktem z grzybicą.

Przy wystąpieniu objawów grzybicy koniecznie zabieramy dziecko do lekarza i podejmujemy leczenie. Wszyscy jednak wiemy, że najlepiej zapobiegać niż leczyć, zatem jak uchronić stopy dziecka przed infekcją grzybiczą?

  • Po kąpieli dokładnie osuszamy stopy, palce i przestrzeń pomiędzy nimi
  • Codziennie zmieniamy skarpety
  • Skarpety powinny być wykonane z przewiewnych materiałów takich jak bawełna
  • Odpowiednio często zmieniamy obuwie
  • Poza domem, szczególnie w miejscach publicznych (np. basen) nosimy klapki

Profilaktyka deformacji stóp dziecka

Stopy dziecka, szczególnie w pierwszych miesiącach i latach jego życia sią narażone na różne deformacje. Zadaniem rodzica jest prawidłowa pielęgnacja, ale również profilaktyka. Takie działania zmniejszają szanse na wystąpienie u dziecka deformacji stóp.

Najlepszym sposobem na profilaktykę deformacji dziecięcych stóp, poza ćwiczeniami i gimnastyką, jest… chodzenie boso. Kiedy zbyt szybko ubieramy dziecku buty, pozbawiamy je bodźców sensorycznych, które nie tylko ćwiczą stopy, ale również stymulują pracę mózgu. Podczas biegania boso dziecko poznaje różne struktury, podłoża czy temperatury. Oczywiście, coś takiego jest możliwe wyłącznie latem czy w ciepłym mieszkaniu.

 

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera