Jak zorganizować przyjęcie komunijne dla dziecka?

Jak zorganizować przyjęcie komunijne dla dziecka?

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem dla dziecka, ale także dla całej rodziny. Po uroczystości w kościele zbieramy się wspólnie w restauracji lub w domu, aby wspólnie celebrować ten dzień.

Sezon komunijny zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto rozpocząć już przygotowania. Podpowiadamy, jak zabrać się za organizację przyjęcia komunijnego oraz na co zwrócić uwagę.

Gdzie zorganizować przyjęcie komunijne?

Przyjęcie komunijne możemy zorganizować w domu, na podwórku, w restauracji czy w specjalnie wynajętej sali. Wszystko zależy od naszego budżetu oraz od liczby gości. Jeśli nie planujecie większego przyjęcia komunijnego i zapraszacie na obiad tylko najbliższych kilka osób, nie musicie z tej okazji wynajmować sali czy restauracji. Oczywiście, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Przyjęcie komunijne w domu

Zorganizowanie przyjęcia komunijnego w domu jest jedną z najbardziej budżetowych opcji. Jeśli nie planujemy zapraszać wielu osób i nie chcemy wydawać zbyt wielu pieniędzy na przyjęcie komunijne, jest to dobre rozwiązanie. Jednak w tym przypadku musimy zastanowić się, czy mamy wystarczająco dużo miejsca (stołów i krzeseł), aby każdy z gości czuł się komfortowo oraz kto zajmie się przygotowaniem jedzenia. Tutaj z pomocą może przyjść nam sprawdzony catering, najlepiej z dodatkową kelnerską obsługą. Wtedy jako rodzice nie będziemy musieli przejmować się przygotowywaniem posiłków i obsługiwaniem stołów.

Przyjęcie komunijne możemy zorganizować również w przydomowym ogródku, szczególnie jeśli będzie ładna pogoda. Tutaj jednak warto mieć na uwadze, że aura na dworze szybko może się zmienić. Dodatkowo powinniśmy mieć namiot ogrodowy, stoły oraz krzesła, które zapewnią wygodę gościom.

Przyjęcie komunijne w restauracji

Popularnym rozwiązaniem jest zorganizowanie przyjęcia komunijnego w restauracji. Możemy zdecydować się na wynajęcie całego obiektu lub zarezerwowanie kilku stolików w ustronnym miejscu, dzięki czemu wy i pozostali klienci restauracji nie będziecie sobie przeszkadzać. Jest to kosztowniejsza opcja niż organizacja przyjęcia w domu, jednak zdecydowanie bardziej wygodna. W tym przypadku nie martwimy się ani o przygotowanie jedzenia, obsługę czy zapewnienie gościom miejsca.

Menu na przyjęcie komunijne

Każda restauracja, która oferuje organizację przyjęcia komunijnego, posiada specjalne menu komunijne. Powinno się ono składać z zupy, drugiego dania, deseru, dań na zimno oraz gorących i zimnych napojów. Zazwyczaj restauracja przedstawia kilka wersji menu komunijnego, z którego wybieracie tę najlepszą dla was.

Przed ostatecznym potwierdzeniem menu komunijnego, warto zorientować się, czy któryś z waszych gości nie stosuje specjalnej diety, np. ze względu na choroby czy alergie. Jest to bradzo ważne, ponieważ w ten sposób oszczędzicie sobie, gościom oraz obsłudze stresu i dodatkowych problemów.

Na wielu przyjęciach komunijnych pojawia się również alkohol. To czy powinno tak być jest kwestią sporną, ale przede wszystkim indywidualną. Pamiętajmy, że Pierwsza Komunia Święta oraz przyjęcie komunijne to ważne święto dla waszego dziecka, i to ono powinno przede wszystkim dobrze czuć się tego dnia.

Ze swojej strony sugerujemy rezygnację z mocnych alkoholi na rzecz wina i innych niskoprocentowych trunków.

Przyjęcie komunijne – zaproszenia

Kiedy będziecie mieli już ustaloną listę gości i wybrane miejsce na zorganizowanie przyjęcia komunijnego, możecie zabrać się za rozsyłanie zaproszeń. W sklepach możemy znaleźć wiele ładnych gotowych wzorów zaproszeń, które idealnie nadają się na taką okazję. Zaproszenia oczywiście możecie wykonać samodzielnie wspólnie z dzieckiem, co będzie dla was ciekawą atrakcją i świetną pamiątką. Co powinno znaleźć się w zaproszeniu?

  • Informację, kogo zapraszamy
  • Datę, godzinę i adres kościoła, w którym odbędzie się uroczystość
  • Dokładny adres lokalu, w którym odbędzie się przyjęcie komunijne
  • Data, do której prosicie o potwierdzenie obecności na przyjęciu

Zaproszenia najlepiej rozesłać miesiąc – dwa przed uroczystością, aby każdy miał czas na przygotowanie się i ewentualne przeniesienie wcześniej zaplanowanych obowiązków.

Podsumowanie

Planując przyjęcie komunijne zaczynamy od ustalenia budżetu. Od tego, jaką kwotę możemy wydać zależy w jakim lokalu będziemy je organizować i ile osób możemy zaprosić. Później zabieramy się za rozsyłanie zaproszeń, wybierane dekoracji i przygotowywanie dziecka na uroczystość. Pamiętajmy, że o jakości przyjęcia nie decydują pieniądze. Najważniejsze to spędzić ten dzień w gronie najbliższych.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera