Jakie supermoce mają liofilizowane owoce?

Jakie supermoce mają liofilizowane owoce?

Podczas zakupów w supermarketach czy drogeriach możemy natknąć się na liofilizowane owoce – zazwyczaj znajdują się na dziale ze zdrową żywnością. Co ciekawe, liofilizacja wcale nie jest nowym rozwiązaniem – w branży spożywczej jest znana już od kilkudziesięciu lat. Na czym polega proces liofilizacji? Jakie są zalety jedzenia liofilizowanych owoców? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Zapraszamy do czytania!

Liofilizowane owoce – co to takiego?

Liofilizowane owoce nazywa się „kwintesencją owocu” – są one w pełni naturalne, bez konserwantów, sztucznych barwników czy polepszaczy smaku. Dzięki procesowi liofilizacji owoce zachowują 100% wartości odżywczych.

Na czym polega proces liofilizacji owoców?

Liofilizacja polega na odwodnieniu owoców. Cały proces składa się z kilku etapów: zamrożenie, sublimacja i dosuszanie. Na pierwszym etapie z owoców usuwa się nawet 99% wody. Zamraża się je w temperaturze -50 stopni Celsjusza w warunkach obniżonego ciśnienia. W trakcie sublimacji (II etap) kryształki lodu przemienia się w parę wodną z pominięciem stanu ciekłego. Na koniec owoce dosusza się w temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. Dzięki ostatniemu etapowi z produktu usuwa się pozostałą wodę, aby jej poziom wynosił mniej niż 1%. W trakcie całego procesu nie używa się konserwantów.

Owoce liofilizowane – zalety

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dzięki procesowi liofilizacji owoce zachowują swoje wartości odżywcze. Dlaczego są one lepsze od produktów suszonych czy mrożonych?

W czasie procesu liofilizacji nie uszkadzają się struktury związków chemicznych zawartych w owocach – białek, tłuszczów, węglowodanów itd. Owoce liofilizowane zachowują swoje wartości odżywcze oraz w pełni naturalny smak, czego nie możemy powiedzieć o owocach suszonych czy mrożonych.

Owoce (i inne produkty spożywcze) po liofilizacji zmieniają swój kształt – utratę szacuje się na około 10%. Tak naprawdę jest to jedyny minus całego procesu! Warto tutaj zaznaczyć, że owoce liofilizowane mają długą datę spożycia – nawet kilka lat. Wilgotność produktów liofilizowanych wynosi zazwyczaj maksymalnie 2%, są więc one odporne na pleśń i rozwój bakterii.

Kolejną zaletą owoców liofilizowanych jest fakt, że możemy je jeść przez cały rok! Mamy owoce sezonowe, np. truskawki, które poza sezonem są bardzo drogie, trudno dostępne, a smakiem w ogóle nie przypominają prawdziwych truskawek. Owoce liofilizowane dostarczają wartości odżywczych podczas tych pór roku, w których brakuje nam świeżych produktów.

Produkty poddane procesowi liofilizacji zachowują swoje składniki odżywcze. Możemy w nich znaleźć przede wszystkim antyoksydanty: witaminę C, karotenoidy czy polifenole, które mają działanie przeciwutleniające.

Liofilizowane owoce mogą obniżać poziom cholesterolu. Przeprowadzono badanie na osobach, które przez 12 dni jadły liofilizowane truskawki. Zaobserwowano, że poziom cholesterolu HDL i LDL obniżył się.

Podsumowanie

Owoce liofilizowane są bardzo dobrym uzupełnieniem diety. Zachowują swoje wartości odżywcze, nie zawierają konserwantów i zachowują swój oryginalny smak sprzed liofilizacji. Mają dużą datę przydatności, dzięki czemu nie psują się tak szybko jak świeże produkty. Owoce liofilizowane możemy jeść samodzielnie, ale również dodawać do wielu dań.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera