Jesteś w ciąży? Zadbaj o czyste powietrze w swoim domu

Jesteś w ciąży? Zadbaj o czyste powietrze w swoim domu

Kiedy myślisz o przygotowaniach do narodzin dziecka, prawdopodobnie nie myślisz od razu o jakości powietrza. Jednak eksperci w tej dziedzinie twierdzą, że ważne jest, aby wziąć pod uwagę to, co znajduje się w powietrzu, którym oddychamy. Alergeny i substancje drażniące mogą wywoływać alergie i objawy astmy. Niektóre zanieczyszczenia mogą wpływać na pracę układu odpornościowego. Oznacza to, że Twój organizm może nie być w stanie zwalczać wirusów i bakterii tak dobrze jak zwykle.

Jaki wpływ na ciążę ma jakość powietrza?

Liczne badania wskazują, że jakość powietrza w otoczeniu przyszłej mamy wpływa na rozwój płodu. Wiele szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu bez problemu może dostać się do organizmu rozwijającego się malucha.

Wiele mówi się o tym, że przyszłe mamy powinny dbać o siebie, ponieważ wszystko co robią, wpływa na malucha przez cały okres ciąży. Niestety, obecnie nasze środowisko, a co za tym idzie – powietrze – jest zanieczyszczone. Istnieją pewne regulacje, które określają, ile tzw. pyłów zawieszonych może znajdować się w powietrzu, aby było można uznać je za czyste i w pełni bezpieczne. Mimo tego, Polska jest jednym z czołowych krajów europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Na początku XXI wieku rozpoczęto wieloletnie badania z udziałem przeszło 500 kobiet w ciąży, w wieku 18-35, które mieszkały w Krakowie. Przez cały okres ciąży mierzono ich ekspozycję na pyły zawieszone, a po porodzie wykonywano badania toksykologiczne krwi matki i krwi pępowinowej. Przez kolejne kilka lat skupiono się na badaniu dzieci. Wnioski, jakie wyciągnięto dzięki wieloletnim badaniom to m.in.:

  • Dzieci rodziły się z mniejszą wagą i obwodem główki
  • Dzieci częściej przechodziły przez alergie i chorowały na astmę
  • Dzieci miały mniejszą objętość wydechową płuc
  • Dzieci częściej chorowały na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych

Jak zadbać o jakość powietrza w domu?

O ile na jakość powietrza na dworze nie mamy zbyt dużego wpływu, szczególnie w mieście, o tyle w domu możemy polepszyć jego jakość. Jak tego dokonać?

Z pomocą przyjdą nam tutaj oczyszczacze powietrza. Producenci oferują szeroki wybór różnych rodzajów oczyszczaczy. Jak wybrać najlepszy?

Przy zakupie oczyszczacza powietrza, kieruj się przede wszystkim powierzchnią, na jakiej ma działać twój oczyszczacz. Jest to bardzo istotny parametr, ponieważ niektóre oczyszczacze są przeznaczone do działania w mniejszych pomieszczeniach. Taki oczyszczacz nie poradzi sobie z dużymi metrażami.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są filtry w oczyszczaczu. Ważne, aby były one jak najlepszej jakości i jak najbardziej efektywne. Ze swojej strony możemy polecić oczyszczacze z filtrami HEPA H13 lub H12. Usuwają one wszystkie cząsteczki stałe (również znajdujące się w smogu). Warto zdecydować się na oczyszczacz, który posiada również filtr węglowy.

Jakość powietrza a ciąża – podsumowanie

Jakość powietrza ma ogromny wpływ na dziecko, już w fazie wczesnego rozwoju. Przyszłe mamy powinny dbać o siebie nie tylko poprzez dietę, odpoczynek i relaks, ale również skupić się na jakości powietrza. Oddychając czystym powietrzem, chronisz dziecko (i siebie) przed późniejszymi alergiami, powikłaniami, zachorowaniem na astmę czy innymi problemamy z drogami oddechowymi.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera