Kalendarz ciąży. 1 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 1 – zmiany, rozwój dziecka, badania

Choć może to wydawać się dziwne, w pierwszym tygodniu ciąży tak naprawdę… jeszcze w niej nie jesteś. Trudno jest jednoznacznie określić datę zapłodnienia, dlatego 40 tygodni ciąży odlicza się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

1 tydzień ciąży – zmiany w twoim organizmie

1 tydzień ciąży wygląda tak samo, jak pierwszy tydzień twojego cyklu menstruacyjnego. Komórka jajowa, z której powstanie później zarodek, właśnie dojrzewa w jajniku. Następnie dochodzi do krwawienia (miesiączki), które może trwać od 3 do 7 dni. W tym czasie możesz odczuwać dolegliwości związane z menstruacją, takie jak bóle pleców czy brzucha.

Do zapłodnienia może dojść w trakcie owulacji. Niektóre kobiety są w stanie wyczuć ten moment dzięki konkretnym objawom, takim jak np. zmiana śluzu. W aptece możesz kupić również test owulacyjny. Plemnik może przeżyć od 2-5 dni w twoim organizmie, dlatego pamiętaj, że do zapłodnienia może dojść nawet po dłuższym czasie od stosunku.

1 tydzień ciąży – jak zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę?

Jeśli planujesz powiększyć rodzinę, warto zadbać o kilka rzeczy, które mogą pomóc ci zajść w ciążę. W pierwszym tygodniu warto zacząć już przyjmować większe ilości kwasu foliowego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wad rozwojowych. Kwas foliowy znajduje się między innymi w żółtkach jajek, brokułach, fasolce i szparagach.

W tym czasie, poza zbilansowaną dietą, ważne jest również odstawienie wszelkich używek. Alkohol, papierosy czy inne podobne substancje utrudniają zajście w ciążę i mają negatywny wpływ na rozwój płodu. Mogą prowadzić do upośledzenia dziecka czy poronienia.

Jakie badania warto wykonać w pierwszym tygodniu ciąży?

Jeśli przed rozpoczęciem starania się o dziecko nie udało ci się wykonać wszystkich badań, teraz jest ostatni moment. Aby twoja ciąża przebiegała bez problemów, powinnaś mieć pewność, że jesteś zdrowa, a tobie i twojemu przyszłemu dziecku nic nie zagraża. W tym czasie zaleca się zrobienie takich badań jak: morfologia, poziom cukru i cholesterolu, badanie tarczycy, test na HIV, cytologia, badanie wydzieliny z pochwy, badanie moczu.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera