Kalendarz ciąży. 10 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 10 – zmiany, rozwój dziecka, badania

Jesteś w 10 tygodniu ciąży! Do porodu zostało ci nieco ponad 7 miesięcy. Twoje ciało zmienia się i powoli przygotowuje do rozwiązania. Dziecko się rozwija i rośnie, w związku z czym możesz odczuwać różne dolegliwości. Sprawdź, co czeka cię na tym etapie ciąży.

10 tydzień ciąży – który to miesiąc?

10 tydzień ciąży to początek 3 miesiąca. Zbliżasz się do końca I trymestru.

10 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Na początku 3 miesiąca twój brzuch nie będzie jeszcze wyraźnie zaokrąglony, jednak twoje dziecko stale rośnie i rozwija się. Macica zwiększa swoje rozmiary, dlatego możesz odczuwać dyskomfort w dolnych partiach brzucha. Przy jego ucisku prawdopodobnie będziesz w stanie wyczuć macicę.

Twoje żyły mogą stać się coraz bardziej widoczne, co jest normalne. Zwiększa się ilość krwi w organizmie, przez co naczynia krwionośne ulegają powiększeniu. 3 miesiąc ciąży jest dobrym momentem na rozpoczęcie profilaktyki przeciw rozstępom. Twoja skóra na piersiach i brzuchu będzie z czasem będzie się rozciągać, dlatego powinnaś zadbać o jej dobre nawilżenie. Poza tym możesz stosować specjalne kremy, które zapobiegają powstawaniu rozstępów.

10 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 10 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 4 cm i waży 5 g. Jego serce może bić nawet 180 razy na minutę. Zewnętrzne narządu płciowe są już w pełni wykształcone, rysy twarzy są coraz bardziej dokładne. Zanikają błony łączące palce, widać już łokcie, maluch może ruszać nogami.

10 tydzień – dolegliwości ciążowe

Na tym etapie ciąży nudności i wymioty mogą się nasilić. Staraj się dostarczać organizmowi wszelkie potrzebne składniki odżywcze, aby zapewnić je sobie i dziecku. Te dolegliwości powinny zniknąć do 14 tygodnia ciąży.

Końcówka I trymestru wiąże się również z wahaniami nastroju, tkliwością piersi, zwiększoną wydzieliną z pochwy (nie mylić z upławami!) i zmianą stanu cery.

10 tydzień ciąży – jakie badania?

Do tego momentu powinnaś mieć już za sobą pierwsze USG. Podczas wizyty ginekolog na pewno podał ci listę koniecznych do zrobienia badań. Wyniki zabierz ze sobą na następną wizytę.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera