Kalendarz ciąży. 11 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 11 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 11 tygodniu ciąży czekają cię kolejne zmiany. Dziecko rozwija się, a organizm „robi mu miejsce”, przez co możesz miewać nieprzyjemne dolegliwości. Do porodu zostało ci około 7 miesięcy. Ten czas wykorzystaj na odpoczynek i przygotowania na pojawienie się nowego członka rodziny.

11 tydzień ciąży – który to miesiąc?

11 tydzień ciąży to 3 miesiąc, zbliżasz się do końca I trymestru.

11 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W trzecim miesiącu ciąży twoja macica wielkością przypomina dorodnego grejpfruta. Jeśli to twoja pierwsza ciąża, brzuch raczej nie będzie jeszcze zaokrąglony, ale możesz zauważyć powiększenie się obwodu. U mam, które mają już za sobą ciążę może pojawić się delikatne uwypuklenie nad spojeniem łonowym.

Twoje nerki pracują teraz na większych obrotach, aby skutecznie pozbyć się z organizmu toksyn. Poza tym, na pęcherz zaczyna naciskać macica, dlatego coraz częściej możesz chodzić do toalety. Wciąż pij dużo płynów, jednak staraj się ograniczać spożywanie moczopędnych napoi, takich jak kawa, gazowane napoje czy zielona herbata,

U niektórych kobiet na brzuchu może pojawić się linea negra, czyli ciemna linia przebiegająca po środku brzucha. Powstaje ona w wyniku zwiększonej produkcji melanotropiny, hormonu, który odpowiada za ilość melaniny w organizmie.

11 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko zakończyło okres zarodkowy i rozpoczęło okres płodowy. Na tym etapie serce jest już wykształtowane i zaczyna funkcjonować mózg. Jest to również czas, kiedy w mózgu powstają neurony, nawet 15 milionów na godzinę! Pod powiekami rozwijają się tęczówki, jednak oczy dziecka na wiele tygodni pozostaną jeszcze zamknięte. W 11 tygodniu rozwija się również wątroba, dziecko potrafi przełykać i wystawiać język. Wykonuje coraz więcej ruchów rękami i nogami, są one jednak nieświadome i niewyczuwalne dla mamy.

 

11 tydzień – dolegliwości ciążowe

Najczęściej występujące dolegliwości w 11 tygodniu ciąży to między innymi: senność, częstsze oddawanie moczu, wzdęcia, zaparcia, niestrawność, zachcianki żywieniowe, widoczne żyły na nogach i piersiach, tkliwość piersi, sucha skóra. Na tym etapie ciąży częste są również zawroty głowy i omdlenia. Są one zazwyczaj spowodowane powiększonym systemem krążenia i osłabieniem związanym z nudnościami i brakiem apetytu. Aby zapobiec upadkowi i urazowi nie podnoś się gwałtownie i staraj się dużo odpoczywać.

Kobiety, które są narażone na powstanie żylaków (genetycznie lub zmagały się z nimi wcześniej) szczególną uwagę powinny skupić na profilaktyce. Problem żylaków dotyczy wielu kobiet. Aby zapobiec ich powstaniu w czasie ciąży, unikaj długiego stania oraz siedzenia. Staraj się spacerować, chodź na basen czy wykonuj gimnastykę dla ciężarnych. Zrezygnuj z obcisłych ubrań i butów na obcasie. Możesz również polewać stopy chłodną wodą.

11 tydzień ciąży – jakie badania?

11 tydzień ciąży jest dobrym momentem na wykonanie USG genetycznego. Za pomocą takiego badania lekarz jest w stanie określić parametry dziecka i sprawdzić, czy prawidłowo się rozwija.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera