Kalendarz ciąży. 12 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 12 – zmiany, rozwój dziecka, badania

Rozpoczęłaś 12 tydzień ciąży! Dolegliwości ciążowe takie jak mdłości czy wahanie nastroju powinny powoli ustępować. Twoje dziecko rośnie, rozwija się i przygotowuje do życia poza twoim organizmem. Twoje ciało również się zmienia, co powoli możesz zauważać. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tym etapie ciąży.

12 tydzień ciąży – który to miesiąc?

12 tydzień ciąży to jeszcze 3 miesiąc, zbliżasz się do końca I trymestru.

12 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W 12 tygodniu ciąży dno macicy zaczyna podnosić się ponad kość łonową i bez większego problemu wyczujesz ją dotykając brzucha. Mimo że nie będzie on jeszcze wyraźnie zaokrąglony, prawdopodobnie będziesz musiała wymienić garderobą. Dotychczas noszone spodnie mogą stać się za ciasne, ponieważ twój obwód sporo się zwiększył.

12 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Na tym etapie płód mierzy około 7 cm i waży do 19 g. Wyglądem przypomina małego noworodka, wielkością przypomina limonkę. Widoczne są również zewnętrzne narządu płciowe, jednak są jeszcze za małe, aby udało się określić płeć dziecka.

W 12 tygodniu ciąży dziecko rusza się sprawniej, jednak jeszcze nie będziesz tego czuła. Maluch może już się uśmiechać, ssać kciuk czy marszczyć czoło. Dziecko połyka również płyn owodniowy, który później wydala. W ten sposób uczy się korzystania z mięśni klatki piersiowej, co pomoże mu w złapaniu oddechu po narodzinach.

12 tydzień – dolegliwości ciążowe

Pod koniec trymestru powinny ustać nieprzyjemne dolegliwości takie jak mdłości, wymioty, senność i osłabienie. Niestety wciąż możesz miewać zgagę i zaparcia. W 12 tygodniu ciąży mogą pojawić się zwiększone ilości śluzu z pochwy, jednak jeśli nie mają nieprzyjemnego zapachu i nie odczuwasz innych dolegliwości, nie masz powodu do obaw.

12 tydzień ciąży – jakie badania?

Na tym etapie powinnaś udać się do lekarza i wykonać tzw. USG genetyczne. Za pomocą takiego badania lekarz jest w stanie zbadać parametry płodu i ocenić, czy rozwija się prawidłowo. Na tym etapie ciąży można wykryć ewentualne wady chromosomalne: zespół Downa, Pataua i Edwardsa.

Poza USG powinnaś wykonać również badanie ginekologiczne, cytologię i inne zlecone przez twojego lekarza prowadzącego.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera