Kalendarz ciąży. 13 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 13 – zmiany, rozwój dziecka, badania

13 tydzień to już końcówka I trymestru ciąży. Największe ryzyko z zagrożeniem ciąży już za tobą. Nieprzyjemne dolegliwości takie jak mdłości i wymioty również powinny powoli mijać. Przed tobą etap ciąży, który mamy określają jako ten najprzyjemniejszy. Sprawdź, co przyniesie 13 tydzień ciąży i jak rozwija się twoje dziecko.

13 tydzień ciąży – który to miesiąc?

13 tydzień ciąży to 3 miesiąc, koniec I trymestru.

13 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W tym czasie intensywnie rozwija się łożysko, przez co możesz czuć się zmęczona. Twój brzuch powoli zacznie się zaokrąglać, ale nie jest to jeszcze moment, w którym będzie wyraźnie widoczny. Możesz zauważyć, że w okolicy lędźwiowej pojawiło się więcej tkanki tłuszczowej. Jest to normalne, ciało przygotowuje się do dźwigania coraz większego ciężaru.

13 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 13 tygodniu ciąży płód mierzy 8 cm i waży około 29 g. Dziecko szybko rośnie i rozwija się, sporo również się rusza, jednak jeszcze jest za wcześnie na to, aby mama to poczuła. Ruchy, jakie dziecko wykonuje na tym etapie ciąży to przede wszystkim: kulenie i prostowanie się, ssanie kciuka, ruchy oczami, reakcje na dźwięk, marszczenie czoła i nosa. Pracują nerki dziecka, które oczyszczają organizm z toksyn, trzustka produkuje insulinę, a serce pompuje nawet 30 l krwi dziennie.

13 tydzień – dolegliwości ciążowe

I trymestr ciąży dobiega końca, a wraz z nim powinny ustąpić nieprzyjemne dolegliwości, takie jak np. nudności i wymioty. Zbliża się II trymestr, który określa się „miesiącem miodowym ciąży”. Jest to etap, w trakcie którego możesz odpoczywać i przygotowywać się na narodziny dziecka.

Typowym objawem 13 tygodnia ciąży jest charakterystyczne ciągnięcie w pachwinach. Jest ono spowodowane rozciąganiem się więzadeł, związane z rośnięciem macicy. Na tym etapie ciąży mogą pojawiać się pierwsze rozstępy, dlatego ważne jest, aby już rozpocząć profilaktykę. Jak najczęściej nawilżaj skórę i stosuj specjalistyczne kremy przeciw rozstępom. Możesz miewać również zaparcia. W takim przypadku wzbogać swoją dietę o błonnik.

13 tydzień ciąży – jakie badania?

Do tego momentu powinnaś mieć już za sobą USG, podczas którego lekarz mógł zmierzyć parametry dziecka i ocenić, czy prawidłowo się rozwija. Jeśli masz już wyniki podstawowych badań (morfologia, badanie moczu, cytologia itd.), spokojnie czekaj na dalsze zalecenia lekarza.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera