Kalendarz ciąży. 14 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 14 – zmiany, rozwój dziecka, badania

14 tydzień ciąży to już 2 trymestr! Do porodu zostało nieco ponad pół roku. Jest to dobry czas na relaks, odpoczynek i powolne przygotowywanie się na powitanie nowego członka rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak teraz wygląda twoje dziecko, jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie oraz jakich dolegliwości możesz się spodziewać.

14 tydzień ciąży – który to miesiąc?

14 tydzień ciąży to jednocześnie 12 tydzień życia dziecka. Rozpoczynasz 4 miesiąc i II trymestr ciąży.

14 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Niektóre mamy w 14 tygodniu mogą już odczuwać delikatne ruchy dziecka. Najczęściej zdarza się to u kobiet, które są szczupłe i u tych, które już wcześniej rodziły. Jeśli nic nie czujesz, nie martw się, to zupełnie normalne. Dziecko jest jeszcze zbyt małe, abyś mogła dokładnie odczuwać jego ruchy.

Na początku 4 miesiąca twój brzuch może się zaokrąglać, ale nie musi. Wszystko zależy od twojej budowy ciała. Macica stale się powiększa, teraz przypomina dużego grejpfruta. Kiedy delikatnie uciśniesz brzuch w okolicy pępka, prawdopodobnie ją wyczujesz.

14 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Rozmiarem dziecko przypomina teraz pomarańczę. Mierzy 9 cm i waży do 35 g. Zmieniają się proporcje ciała dziecka – tułów rośnie, dzięki czemu głowa nie wydaje się tak duża. Skóra malucha jest cienka i przezroczysta, dzięki czemu widać przez nią narządy wewnętrzne.

W 14 tygodniu ciąży dziecko ma jeszcze sporo miejsca w pęcherzu płodowym, dlatego dużo się rusza. Może się prostować, machać rękami i nogami. W tym momencie ostatecznie rozwijają się narządy płciowe u chłopców, u dziewczynek pojawiają się jajniki, macica i pochwa.

14 tydzień – dolegliwości ciążowe

Na tym etapie ciąży możesz zauważyć, że twoja waga się zmienia. Warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę oraz unikać tzw. „pustych kalorii”, które mogą przyczynić się do cukrzycy ciążowej. W 14 tygodniu ciąży możesz zauważyć zwiększoną ilość śluzu z pochwy. Jest to zupełnie normalne, dzięki hormonom drogi rodne przygotowują się już do porodu.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera