Kalendarz ciąży. 15 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 15 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 15 tygodniu ciąży możesz spodziewać się pierwszych krągłości. Maluch stare rośnie, dlatego twój brzuch również powoli będzie zwiększał swoje rozmiary. Jeszcze przez kilka miesięcy nie będzie przeszkadzał ci w wykonywaniu codziennych czynności.

15 tydzień ciąży – który to miesiąc?

15 tydzień to początek 4 miesiąca. Rozpoczęłaś II trymestr ciąży, które wiele kobiet uznaje za najprzyjemniejszy okres ciąży. Co prawda wzrośnie twoja waga i możesz odczuwać bóle pleców, jednak za sobą masz już najnieprzyjemniejsze dolegliwości.

15 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Na tym etapie twoja macica znajduje się już wyraźnie ponad spojeniem łonowym. Będziesz w stanie ją wyczuć, szczególnie kiedy się rozluźnisz. Twój brzuch może się już coraz bardziej zaokrąglać, jednak pamiętaj, że jego wielkość będzie zależeć od twojej budowy ciała.

Na początku 4 miesiąca ciąży u niektórych kobiet pojawiają się żylaki. Aby temu zapobiec, staraj się jak najkrócej przebywać w pozycji stojącej i siedzącej. Spaceruj, próbuj ćwiczeń dla ciężarnych i odpoczywaj na lewym boku. W takiej pozycji macica lżej uciska żyłę odpowiedzialną za transportowanie krwi z nóg w kierunku serca.

W 15 tygodniu ciąży na twoim brzuchu może pojawić się Linea Negra, ciemna linia przebiegająca od pępka do spojenia łonowego. Dodatkowo możesz zauważyć, że twoje pieprzyki i piegi stały się ciemniejsze.

15 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 15 tygodniu ciąży dziecko mierzy już około 11 cm i waży 56-80 g. Mimo że oczy dziecka są wciąż zamknięte, zaczynają już reagować na światło. Maluch słyszy również bicie twojego serca i pracę innych organów. Co ciekawe, na tym etapie dziecko jest wrażliwe na dotyk, dlatego możesz głaskać się po brzuchu. Odczuwa również emocje, dlatego będzie reagować, gdy będziesz smutna lub wesoła.

Układ kostny i mięśnie dziecka wciąż się rozwijają, maluch sprawniej się porusza, jednak jego ruchy możesz odczuwać jako delikatne mrowienie czy łaskotanie. Na wyraźniejsze kopnięcia musisz jeszcze poczekać.

15 tydzień – dolegliwości ciążowe

Objawy charakterystyczne dla 15 tygodnia ciąży do przede wszystkim: zwiększony apetyt, zaparcia, zgaga, wzdęcia, większa ilość wydzieliny z pochwy, anemia ciążowa. Ważne jest pilnowanie zdrowej i pełnowartościowej diety, która dostarczy tobie i dziecku najważniejsze składniki odżywcze.

Możesz zauważyć, że żyły na twoich piersiach są bardziej widoczne. Jest to normalne – w twoich żyłach płynie więcej krwi. Pod wpływem estrogenu twoje naczynia krwionośne rozciągają się i przez to łatwiej jest je zauważyć przez skórę.

15 tydzień ciąży – jakie badania?

Pamiętaj, że w ciąży powinnaś szczególnie dbać o swoje zdrowie. Warto wybrać się do stomatologa, aby sprawdzić, czy nie masz żadnych ubytków. Niektórym kobietom krwawią dziąsła, może pojawić się również próchnica, która może przyczynić się do przedwczesnego porodu.

W 15 tygodniu są szanse, że dzięki badaniu USG uda się określić płeć dziecka. Maluch musi być jednak w odpowiedniej pozycji i wciąż nie można mieć 100% pewności.

Między 15 a 20 tygodniem ciąży zaleca się wykonanie testu potrójnego. Dzięki niemu określa się stężenie we krwi beta-hCG, estradiolu oraz białka AFP. Na podstawie wyników można oszacować szanse na wystąpienie u dziecka zespołu Downa, Edwardsa lub wad cewy nerwowej.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera