Kalendarz ciąży. 16 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 16 – zmiany, rozwój dziecka, badania

Jesteś już w 16 tygodniu ciąży! Jest to moment, w którym dziecko rośnie i rozwija się, a dzięki USG rodzice mogą poznać jego płeć. Do porodu zostało już mniej więcej pół roku. Staraj się spędzić ten czas na odpoczywaniu, relaksie i przygotowaniach do narodzin malucha. Zobacz, czego powinnaś spodziewać się na tym etapie ciąży.

16 tydzień ciąży – który to miesiąc?

16 tydzień to już praktycznie koniec 4 miesiąca. Jesteś w II trymestrze.

16 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W 16 tygodniu ciąży twój brzuch zapewne stał się już bardziej okrągły, przez co nawet luźniejsze ubrania powoli stają się za małe. To odpowiedni moment na wymianę garderoby i zaopatrzenie się w wygodne ciuszki.

Na tym etapie ciąży możesz już miewać problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji. Zaleca się układanie się na boku, w ten sposób nie obciążasz kręgosłupa, nie uciskasz łożyska ani dziecka.

Pod koniec 4 miesiąca ciąży możesz odczuwać przypływ energii. Jest to dobry znak, który warto wykorzystać. Staraj się spacerować i wykonywać ćwiczenia przeznaczone dla ciężarnych (jeśli nie masz przeciwskazań od lekarza). Dzięki aktywności łatwiej będzie ci przejść przez ciążę, a nawet poród.

16 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 16 tygodniu ciąży dziecko rozmiarami przypomina spore jabłko. Mierzy około 12 cm i waży 80 g. Organizm malucha wykształcił już wszystkie najważniejsze narządy, które do porodu będą się prężnie rozwijać.

Dziecko staje się coraz bardziej proporcjonalne i przypomina noworodka. Oczy, mimo że wciąż zamknięte, reagują na światło i wykonują ruchy pod powiekami. Jest to również dobry moment, aby zacząć rozmowy z dzieckiem. Ma już dość dobrze rozwinięty słuch, słyszy pracę twoich organów, reaguje na dotyk i będzie słyszeć twój głos.

Maluch ćwiczy mięśnie, dlatego marszczy twarz, przekręca się, wierci i wykonuje sprawniejsze ruchy rękami i nogami. W 16 tygodniu ciąży wytwarzają się również gruczoły potowe, dziecko częściej oddaje mocz, a do jego płuc odstaje się płyn owodniowy, dzięki czemu dziecko ćwiczy prawidłowe oddychanie.

16 tydzień – dolegliwości ciążowe

Pod koniec 4 miesiąca możesz miewać problemy z ułożeniem się i z zasypianiem. Wiele kobiet w tym czasie cierpi na bezsenność. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie, staraj się odpoczywać w ciągu dnia.

Do popularnych dolegliwości ciążowych na tym etapie ciąży należą również: problemy z koncentracją, zgaga, wzdęcia, krwawienie z dziąseł, skurcze mięśni nóg.

16 tydzień ciąży – jakie badania?

16 tydzień ciąży jest dobrym momentem na zrobienie USG w celu rozpoznania płci. Poza tym, na razie nie musisz wykonywać dodatkowych badań, chyba że dostaniesz zalecenie od swojego lekarza prowadzącego.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera