Kalendarz ciąży. 17 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 17 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 17 tygodniu ciąży możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka. Maluch waży już około 150 gramów i mierzy mniej więcej 14 cm. Jak dalej będzie rozwijać się płód, jak o siebie dbać na tym etapie ciąży i jakie powinno wykonać się badania? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

17 tydzień – który to miesiąc?

17 tydzień ciąży to koniec 4 miesiąca, 2 trymestr ciąży. W tym czasie maluch bardzo szybko się rozwija. Kiedy jesteś w 17 tygodniu ciąży to również 15 tydzień życia dziecka.

17 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Mimo że w 17 tygodniu ciąży dziecko jest jeszcze malutkie, brzuszek będzie stawał się coraz bardziej widoczny. Wraz z dzieckiem rośnie twoja macica, w 17 tygodniu wielkością będzie przypominać małego melona. W tym czasie możesz przytyć około 4 kg.

Przez to, że macica jest już spora, zaczyna brakować dla niej miejsca w miednicy. W związku z tym zaczyna zajmować miejsce w jamie brzusznej i naciskać na przeponę. Możesz mieć trudności z łapaniem oddechu, dlatego zaleca się więcej odpoczynku. W 17 tygodniu ciąży rosną również piersi, nawet o dwa rozmiary. Jest to związane z przygotowaniami organizmu do produkowania mleka. Warto zaopatrzyć się w wygodny biustonosz, który nie będzie uciskał biustu.

Wraz z zaokrąglaniem się kształtów twojej sylwetki może pojawić się ból kręgosłupa. W tym czasie już coraz trudniej może być ci znaleźć wygodną pozycję do spania. Kobietom w 17 tygodniu ciąży, które cierpią na bóle kręgosłupa proponuje się spacery, fitness czy pływanie.

17 tydzień – rozwój dziecka

W 17 tygodniu ciąży twój maluch jest wielkości gruszki i zaczyna się ruszać. Może już zaciskać dłonie w piąstki. Skóra dziecka jest wciąż przezroczysta i pokryta meszkiem włosowym. Odkładająca się brązowa tkanka tłuszczowa przyczyni się do tego, że skóra malucha coraz szybciej będzie przypominać naszą.

Dziecko zacznie wypychać połknięty płyn owodniowy, co nazywa się „treningiem oddychania”. Może zdarzyć się, że płód nabawi się czkawki, przez co ty będziesz odczuwać delikatne puknięcia.

W 17 tygodniu ciąży serce malucha bije nawet dwa razy szybciej niż twoje, a organizm rozpoczyna produkcję szpiku kostnego. Co ciekawe, maluch może odczuwać już twoje emocje, takie jak radość czy smutek.

17 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 17 tygodniu ciąży możesz mieć nadmiernie się pocić, mieć nadwrażliwe brodawki sutkowe, problemy ze snem, napady głodu, zgagę czy zaparcia.

Jakie badania w 17 tygodniu ciąży?

W tym czasie zaleca się wykonanie kontrolnych badań takich jak: badanie przeciwciał odpornościowych, badanie ogólne moczu, morfologia krwi, badanie ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera