Kalendarz ciąży. 18 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 18 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 18 tygodniu ciąży możesz spodziewać się ruchów dziecka. Będziesz je teraz czuć wyraźniej, ponieważ robi się coraz mniej miejsca w macicy. W 18 tygodniu wykonuje się również USG połówkowe, dzięki któremu dowiesz się, czy maluch rozwija się prawidłowo. Mimo wciąż niewielkich rozmiarów, wyglądem zaczyna przypominać noworodka.

18 tydzień ciąży – który to miesiąc?

18 tydzień ciąży to już 5 miesiąc i II trymestr. Twoje dziecko ma już 16 tygodni.

18 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Twój brzuszek będzie już wyraźnie zaokrąglony i będziesz mogła poczuć pierwsze wyraźne kopnięcia dziecka. Jeśli twój brzuszek jest wciąż niewielki i mało widoczny, nie jest to powód do obaw! Wielkość brzucha na różnych etapach ciąży to dość indywidualna sprawa. Jednak jeśli będziesz mieć jakieś obawy, zawsze możesz skonsultować się ze swoim ginekologiem.

W 18 tygodniu ciąży powinnaś przytyć od 3,5 do 5 kg. W tym czasie trudno może być zadbać o prawidłową liczbę kalorii, jednak jeśli twoja waga będzie gwałtownie wzrastać, po narodzinach dziecka może być ci trudniej wrócić do wagi sprzed ciąży. Zaleca się pilnowanie diety i dbanie o jakość posiłków. Bardzo ważne jest, aby dostarczyć sobie i dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych.

18 tydzień – rozwój dziecka

W 18 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 25 cm i jest wielkości słodkiego ziemniaka, waży około 200 g. W tym czasie zaczynają rozwijać się linie papilarne. Uszy dziecka zaczynają odstawać od główki i będą wrażliwe na dźwięki. W 18 tygodniu możesz rozpocząć mówienie do brzucha, puszczać muzykę czy czytać na głos. Na twarzy malucha zaczną pojawiać się różne grymasy, np. uśmiech.

W 18 tygodniu ciąży dziecko wykształtuje swój rytm dobowy. Zauważysz, że po twoim przebudzeniu maluch będzie bardziej aktywny, a kiedy będzie spokojniejszy będzie to oznaczać, że śpi.

W tym czasie komory serca dziecka zaczynają się dzielić i powstaje przegroda. Serduszko jest już rozwinięte, dzięki czemu można już wykryć wrodzone wady. Oczy dziecka zaczynają reagować na światło, maluch reaguje na dźwięki, dotyk, zaczyna ssać palec, ma rozwinięta trzustkę i wątrobę, a jelita ćwiczą ruchy robaczkowe.

18 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 18 tygodniu wciąż możesz (ale nie musisz) odczuwać pewne dolegliwości. Należą do nich przede wszystkim: zawroty głowy, krwawienie i nieżyt nosa, bóle pleców.

Jakie badania w 18 tygodniu ciąży?

W 18 tygodniu ciąży wykonuje się przede wszystkim USG połówkowe. Poza tym powinnaś wykonać takie badania jak: morfologia, badanie moczu, cytologia, posiew/wymaz z pochwy. (w tym czasie wciąż będziesz odczuwać zwiększoną produkcję wydzieliny z pochwy, co może przyczynić się do infekcji intymnych).

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera