Kalendarz ciąży. 19 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 19 – zmiany, rozwój dziecka, badania

19 tydzień ciąży to praktycznie półmetek drogi do porodu. Dziecko wciąż szybko rośnie i rozwija się, jego ruchy stają się coraz bardziej wyraźne i odczuwalne. Jakie zmiany zajdą w twoim organizmie, jak wygląda dziecko, jakie powinnaś wykonać badania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

19 tydzień ciąży- który to miesiąc?

19 tydzień ciąży to 5 miesiąc i II trymestr. Do rozwiązania zostało 21 tygodni!

19 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W 19 tygodniu ciąży twój brzuch powinien być już dość duży. W tym czasie pojawi się również tzw. linea negra, czyli ciemniejsza linia na brzuhu idąca od pępka do spojenia łonowego. Możesz coraz częściej odczuwać bóle pleców spowodowane noszonym ciężarem, dlatego staraj się jak najwięcej odpoczywać.

Ze względu na swoją wielkość, macica zacznie uciskać żyły, dlatego mogą ci puchnąc stopy. Nie jest to nic groźnego, jednak w przypadku gdy będziesz mieć duże i długotrwałe obrzęki udaj się do lekarza, ponieważ może to oznaczać, że masz problemy z krążeniem.

Na twojej twarzy mogą pojawić się drobne plamki i przebarwienia, które są spowodowane hormonami ciążowymi. Przed wyjściem na dwór nakładaj na twarz krem z filtrem UV, aby zabezpieczyć zmiany, które nieopalone znikną po ciąży.

19 tydzień – rozwój dziecka

W 19 tygodniu ciąży dziecko waży już około 225 g i mierzy 15 cm. Wielkością jest podobne do dojrzałego melona.

Maluch ma w pełni wykształcone palce i zaczynają mu rosnąc paznokcie. Skórę dziecka pokrywa maź płodowa, której zadaniem jest chronienie skóry malucha przed infekcjami i zapobiega jej wysuszeniu.

W 19 tygodniu ciąży będziesz odczuwać już wyraźne ruchy dziecka, szczególnie po posiłku. Maluch będzie kopał, wiercił się i robił fikołki. Będzie reagował na bodźce z zewnątrz takie jak hałas czy głaskanie po brzuchu.

19 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 19 tygodniu ciąży będziesz narażona na infekcje pęcherza moczowego, które są powodowane przez zmiany hormonalne. Jeśli będziesz odczuwać stałe parcie na pęcherz, pieczenie przy oddawaniu moczu, koniecznie udaj się do lekarza.

Może pojawić się swędzenie skóry, które poprzedza powstawanie rozstępów. Jeśli nie zaczęłaś wcześniej, teraz jest dobry moment na zadbanie o skórę na ciele. Używaj balsamów i kremów przeciw rozstępom, które nawilżą twoją skórę i pomogą jej się szybciej regenerować.

Jakie badania w 19 tygodniu ciąży?

W 19 tygodniu ciąży zaleca się wykonanie takich badań jak: przeciwciała odpornościowe, morfologia, badanie moczu, ocena pH wydzieliny z pochwy, pomiar ciśnienia i masy ciała, badanie położnice, które pomoże określić wysokość macicy, test PAPPA-A i potrójny HCG.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera