Kalendarz ciąży. 2 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 2 – zmiany, rozwój dziecka, badania

2 tydzień ciąży to tak naprawdę moment, kiedy jeszcze nie jesteś w ciąży. Lekarze nie są w stanie określić dokładnego dnia poczęcia, dlatego ciążę zaczyna liczyć się od ostatniego dnia miesiączki. 2 tydzień jest zatem momentem, w którym dopiero może dojść do zapłodnienia. W tym czasie jest jeszcze za szybko na wykonanie testu czy badania USG.

2 tydzień ciąży – który to miesiąc?

2 tydzień ciąży to początek pierwszego miesiąca i pierwszego trymestru. W tym czasie nie jesteś jeszcze w ciąży, jednak jest to moment, w którym dochodzi do zapłodnienia.

2 tydzień ciąży – zmiany w twoim organizmie

W tym czasie pęka pęcherzyk Graafa, w którym dojrzewa komórka jajowa. Zbliża się owulacja, komórka jajowa powędruje do jajowodu i może połączyć się z plemnikiem.

Na każdy cykl przypadają 3-4 dni, w czasie których może dojść do zapłodnienia. Komórka jajowa uwolniona z pęcherzyka Graafa żyje jedynie przez 24 godziny, za to plemniki mogą przeżyć nawet do kilkudziesięciu godzin.

Jak zwiększyć szanse na zapłodnienie?

Aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę, warto wybierać te dni, w których masz największą płodność. W tym celu obserwuj swój organizm. Śluz wydzielany przez twoją pochwę będzie bardziej przezroczysty i rozciągliwy. Dodatkowo w czasie owulacji wzrośnie temperatura twojego ciała, o 0,2-0,5 stopni Celsjusza. W dokładniejszym określeniu owulacji pomoże ci test owulacyjny, który możesz kupić w aptece.

Ze względu na długość życia plemników, największe szanse na zajście w ciążę pojawiają się  około 2-3 dni przed owulacją, w trakcie samej owulacji lub dzień po niej.

2 tydzień ciąży – jakie badania?

Przed planowanym zajściem w ciążę powinnaś upewnić się, że jesteś zdrowa, a twój organizm jest w pełni sił do utrzymania ciąży przez następne 9 miesięcy. W tym celu warto zrobić szereg podstawowych badań: morfologię, poziom cholesterolu i cukru, wykonać próby wątrobowe, cytologię, zbadać czystość pochwy.  Dobrym pomysłem jest również zrobienie wyników badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, dotyczy to obojga partnerów.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera