Kalendarz ciąży. 20 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 20 – zmiany, rozwój dziecka, badania

20 tydzień ciąży to już półmetek! Dziecko jest już spore, a Twoje ciało zaczyna przygotowywać się do porodu. Zobacz, co czeka cię w tym czasie.

20 tydzień ciąży – który to miesiąc?

20 tydzień ciąży to 5 miesiąc i II trymestr. Dziecko ma już 18 tygodni.

20 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Od 20 tygodnia ciąży twój brzuch zacznie się coraz szybciej powiększać. Z każdym tygodniem macica będzie zwiększała się o centymetr. W 20 tygodniu twoja waga powinna wzrosnąć o około 5 kg. Pamiętaj o zbilansowanej diecie, która jest bardzo ważna dla ciebie i dziecka, staraj się nie objadać. Nadwaga w ciąży może spowodować cukrzycę ciążową.

W 20 tygodniu możesz spodziewać się pierwszych skurczy, tzw. skurczy Braxtona-Hicksa. Charakteryzują się gwałtownym uciskiem na górze macicy, który stopniowo przechodzi w dół.  W ten sposób twoja macica przygotowuje się do porodu.

Znamiona i pieprzyki na ciele mogą ciemnieć na wskutek zmian hormonalnych. Możesz zauważyć, że twoje żyły stają się duże i ciemne. Aby uniknąć powikłań z krążeniem pij dużo wody, staraj się uprawiać sport przeznaczony dla ciężarnych, dużo odpoczywaj.

20 tydzień – rozwój dziecka

Twoje dziecko rozmiarem będzie przypominać małego melona. Jego waga powinna wynosić około 275 g. Na główce zaczną rosnąć włosy, a w dziąsłach pojawią się pierwsze zalążki zębów.

Ręce i nogi dziecka będą już prawie w pełni wykształcone, dziewczynki będą miały już wykształtowaną macicę i prymitywne komórki jajowe w jajnikach, u chłopców jądra zaczną zstępować z jamy brzusznej. Dziecko zacznie ćwiczyć równowagę, będzie miało już bardzo dobrze rozwinięty słuch, będzie odczuwać emocje i rozróżniać smaki oraz zapachy. W 20 tygodniu ciąży rozwijają się tez połączenia między komórkami nerwowymi, które odpowiadają za myślenie.

20 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 20 tygodniu ciąży będziesz odczuwać coraz silniejsze parcie na pęcherz, przez co częściej będziesz musiała chodzić do toalety. Wciąż możesz odczuwać bóle stawów i kręgosłupa, a podczas spania możesz zacząć chrapać. W 20 tygodniu ciąży powinnaś dużo odpoczywać, jednak nie rezygnuj z aktywności i sportu. Jeśli nie masz przeciwskazań, ćwicz jogę czy chodź na basen.

20 tydzień ciąży – jakie badania?

W 20 tygodniu ciąży odbywa się kolejna planowana wizyta u ginekologa, na która powinnaś przyjść z wynikami morfologii i badania moczu. Lekarz zbada pH wydzieliny z pochwy, zmierzy ci ciśnienie i sprawdzi wysokość macicy.

Podczas USG sprawdza się, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Na tym etapie ciąży można wyeliminować wady wrodzone serca, weryfikuje się prawidłową budowę mózgu, oczu, podniebienia. W 20 tygodniu ciąży słucha się również bicia serca dziecka.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera