Kalendarz ciąży. 21 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 21 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 21 tygodniu ciąży czekają cię kolejne zmiany w organizmie. Dziecko jest coraz większe i coraz bardziej ruchliwe. Jak będzie wyglądać w 21 tygodniu ciąży? W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat 21 tygodnia ciąży.

21 tydzień ciąży – który to miesiąc?

21 tydzień ciąży to 5 miesiąc, II trymestr. Ten czas określa się jako początek drugiej połowy ciąży. Twoje dziecko ma już 19 tygodni.

21 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W 21 tygodniu ciąży twoja macica będzie na wysokości pępka. Poniżej będziesz mogła wyczuć miejsce, w którym jest twoje dziecko. Dzięki działaniu relaksyny stany i połączenia stają się wiotkie, a miednica poszerza się. Podczas kaszlu możesz mocniej odczuwać bóle po bokach miednicy, spowodowany rozciąganiem się mięśni, rośnięciem macicy i brzucha.

21 tydzień – rozwój dziecka

W 21 tygodniu ciąży twoje dziecko może mieć rozmiar od 18 do 25 cm i ważyć 300-350 g.

W tym czasie dziecko wciąż jest bardzo aktywne, z łatwością uda ci się ustalić momenty, w których maluch śpi, a w których nie. Dziecko ma w pełni rozwinięte narządy płciowe, zaczyna trawić cukry z płynu owodniowego, rozwija się układ nerwowy, ręce i nogi są w pełni wykształcone.

21 tydzień – dolegliwości ciążowe

Powiększająca się macica coraz bardziej będzie naciskać na żołądek, przez co częściej możesz mieć zgagę. Możesz odczuwać uderzenia gorąca spowodowane hormonami. Aby sobie ulżyć pij dużo wody i odpoczywaj.

21 tydzień to też moment, w którym mogą pojawić się pierwsze rozstępy. Będą miały czerwonawo-brązowy, różowy lub fioletowy kolor. Stosuj balsamy i kremy przeciw rozstępom, które nawilżą, uelastycznią skórę i zniwelują świąd. Jednymi z najbardziej nieprzyjemnych objawów będą silne bóle pleców i skurcze nóg.

21 tydzień ciąży – jakie badania?

Do 26 tygodnia ciąży powinnaś wykonać takie badania jak: trzypunktowe oznaczenie poziomu glukozy krwi, badanie ogólne moczu, badanie w kierunku toksoplazmozy, jeśli za pierwszym razem otrzymałaś wynik ujemny.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera