Kalendarz ciąży. 22 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 22 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 22 tygodniu ciąży czekają cię kolejne zmiany. Twój brzuch będzie stawał się coraz większy, ponieważ dziecko rozwija się już w szybkim tempie. Wciąż możesz odczuwać dolegliwości takie jak puchniecie nóg czy bóle pleców. Jeśli jesteś ciekawa, jak w 22 tygodniu ciąży wygląda twój maluch i jakie powinnaś zrobić badania, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

22 tydzień ciąży to koniec 5 miesiąca i kontynuacja II trymestru. Dziecko ma już 20 tygodni, ma dobrze rozwinięty słuch, reaguje na twoje emocje, dotyk i głosy z zewnątrz.

22 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Stale powiększająca się macica coraz bardziej uciska pozostałe organy, przez co możesz odczuwać zawroty głowy, mieć trudności z łapaniem oddechu czy często chodzić do toalety. Coraz szybciej będziesz odczuwać zmęczenie, zwłaszcza że mogą mocniej boleć cię plecy. Staraj się jak najwięcej odpoczywać i leżeć na lewym boku (wtedy nie będziesz uciskać głównej żyły dolnej).

W 22 tygodniu ciąży możesz zauważyć również zmiany w swoim wyglądzie. Brzuch zacznie kierować się do przodu i do góry, przez co zmieni się twój środek ciężkości. Twoja twarz się zaokrągli, a włosy za sprawą hormonów mogą stać się gęstsze.

22 tydzień – rozwój dziecka

Dziecko wielkością będzie przypominać dużego kokosa, będzie ważyć już około 400 g. Ma już brwi, rzęsy i włosy, jednak są one pozbawione pigmentu.

Na tym etapie ciąży w organizmie dziecka rozpoczyna się produkcja krwinek białych, rozwija się również trzustka. Maluch ma wykształtowany swój rytm dobowy, przesypia mniej więcej 14 godzin, czyli tyle samo co noworodek. Ma również dobrze rozwinięty zmysł dotyku, potrafi ścisnąć pępowinę i bawić się nią, odróżnia światło od ciemności i bardzo dobrze słyszy, nawet bicie twojego serca.

22 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 22 tygodniu ciąży mogą pojawiać się rozstępy, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Na twarzy również możesz zauważyć pewne zmiany, np. trądzik czy wypryski. Niektórym kobietom podczas ciąży cera bardzo się poprawia, u innych wręcz odwrotnie.

W 22 tygodniu ciąży mogą pojawić się również skurcze Braxtona-Hicksa. Będą nieregularne, raczej bezbolesne. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu.

22 tydzień ciąży – jakie badania?

22 tydzień ciąży to ostatni moment, w którym wykonuje się USG połówkowe. Pomaga ono przede wszystkim wykryć i zdiagnozować możliwe wady wrodzone dziecka. Poza USG w 22 tygodniu ciąży powinnaś wykonać takie badania jak: badanie ogólne moczu, oznaczenie poziomu glukozy we krwi, powtórzenie badania w kierunku toksoplazmozy.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera