Kalendarz ciąży. 23 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 23 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 23 tygodniu ciąży kończy się II trymestr. Twoje dziecko jest już spore, ma wykształcony zmysł słuchu i dotyku dzięki czemu może reagować na to, co się dzieje poza ciałem mamy. Twój brzuch stale rośnie wraz z dzieckiem, pojawiają się pierwsze skurcze macicy. Co jeszcze czeka cię w 23 tygodniu ciąży?

23 tydzień ciąży – który to miesiąc?

23 tydzień ciąży to 6 miesiąc. Za tobą już II trymestr ciąży, a do porodu zostały 3 miesiące. Na tym etapie możesz zapisać się do szkoły rodzenia.

23 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W 23 tygodniu twoja ciąża będzie już wyraźnie widoczna. W tym czasie możesz też przytyć kilka kilogramów. Twoja macica będzie się rozciągać, przez co możesz odczuwać ból w okolicy miednicy i w dolnej okolicy pleców. W 23 tygodniu ciąży dziecko może przesypiać nawet 20 godzin, dlatego nie obawiaj się, jeśli nie będziesz stale odczuwać ruchów dziecka.

23 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 23 tygodniu ciąży twoje dziecko może ważyć już około pół kilograma i mierzyć nawet 30 cm. Na tym etapie układ nerwowy i płuca malucha są już niemal całkowicie wykształcone, a układ wydalniczy zaczyna produkcję stolca.

23 tydzień – dolegliwości ciążowe

Na tym etapie możesz poczuć przypływ energii, ale z drugiej strony będą dokuczać ci bolące plecy i nabrzmiałe piersi. Aby sobie ulżyć, możesz próbować porozciągać się i wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa (przeznaczone dla kobiet w ciąży). Poza tym w 23 tygodniu ciąży możesz mieć zgagę, wzdęcia, nasiloną wydzielinę z pochwy, bóle głowy, opuchnięte stopy i problemy ze snem.

23 tydzień ciąży – jakie badania?

Między 21 a 26 tygodniem ciąży powinnaś zbadać poziom glukozy we krwi, które pomogą wykryć ewentualną cukrzycę ciążową. W tym czasie zaleca się również wykonanie badania ogólnego moczu.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera