Kalendarz ciąży. 24 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 24 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 24 tygodniu od porodu dzielą cię już tylko 3 miesiące. Twoje dziecko coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka, rośnie i przybiera na wadze. Z tego artykułu dowiesz się, czego możesz się spodziewać na tym etapie ciąży.

24 tydzień ciąży – który to miesiąc?

24 tydzień ciąży to 6 miesiąc i III trymestr. Dziecko ma 22 tygodnie.

24 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Twój brzuch będzie stawał się coraz większy, jednak na tym etapie nie powinien ci utrudniać poruszania się i przeszkadzać w codziennych zajęciach. Twój pępek może stać się płaski ze względu na rozciągającą się skórę.

24 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Przyjmuje się, że w 24 tygodniu ciąży dziecko powinno ważyć około 600 g i mierzyć 30 cm. Wymiary twojego dziecka mogą się różnić. Najważniejsze jest, aby dziecko regularnie przybierało na wadze, około 80-100 g tygodniowo.

Ze względu na to, że maluch rośnie i ma coraz mniej miejsca w macicy, wyraźniej będziesz odczuwać jego ruchy i kopnięcia, kiedy będzie próbował wygodnie się ułożyć. W tym czasie dziecko zaczyna ruszać gałkami ocznymi, mimo że wciąż ma zamknięte oczy. W płucach pojawia się surfaktant, czyli substancja, która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych. Dzięki temu dziecko będzie mogło oddychać.

24 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 24 tygodniu ciąży mogą towarzyszyć ci te same dolegliwości co dotychczas. Możesz mieć problemy ze snem, zgagę, wzdęcia, bóle pleców. Ważne jest, aby a miarę możliwości sporo odpoczywać i jeśli nie ma przeciwskazań, wykonywać ćwiczenia przeznaczone dla kobiet w ciąży.

24 tydzień ciąży – jakie badania?

W 24 tygodniu ciąży prawdopodobnie odbędziesz swoją już 5 obowiązkową wizytę u ginekologa. Lekarz zbada ci ciśnienie, oceni ryzyko zaburzeń wzrastania płodu i zbada jego serce. Ponadto, na wizytę powinnaś przynieść aktualne badanie moczu i morfologię krwi. Powinnaś się również zwarzyć i dokonać ogólnych pomiarów ciała oraz oznaczyć przeciwciała.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera