Kalendarz ciąży. 25 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 25 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 25 tygodniu ciąży dziecko coraz bardziej przypomina noworodka, ma już 23 tygodnie. Twoja macica stale się powiększa i uciska na pozostałe organy, dlatego możesz odczuwać większe zmęczenie i bardziej dokuczliwe bóle niż wcześniej. Jeśli jesteś ciekawa, jak rozwija się twoje dziecko w 25 tygodniu ciąży i czego spodziewać się na tym etapie, zapraszamy do lektury.

25 tydzień ciąży – który to miesiąc?

25 tydzień ciąży to szósty miesiąc i początek III trymetru. W tym czasie dziecko ma 23 tygodnie.

25 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Na tym etapie ciąży dziecko bardzo szybko rośnie. W macicy jest coraz mniej miejsca, przez co chcąc się ułożyć wygodnie, musi się rozpychać. W związku z tym możesz coraz wyraźniej odczuwać ruchy i kopnięcia dziecka.

Twój brzuch również będzie się stale powiększał, jednak na tym etapie ciąży wciąż nie powinien przeszkadzać ci w wykonywaniu codziennych czynności.

25 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Maluch waży około 700 g i mierzy niemal 30 cm. Są to szacunkowe dane, dlatego jeśli twoje dziecko będzie odrobinę większe lub mniejsze, nie przejmuj się. Każda ciąża jest indywidualna i póki maluch rozwija się w prawidłowym tempie, wszystko jest w porządku.

Skóra dziecka nie jest już półprzeźroczysta i staje się różowa. Pod spodem rozwija się tkanka tłuszczowa, mięśnie i kości.

25 tydzień – dolegliwości ciążowe

Dziecko zajmuje już większą część miejsca w macicy, która uciska pozostałe organy, między innymi przeponę. Twoje oddechy staną się płytsze i częstsze. W 25 tygodniu ciąży możesz miewać bóle pleców i odczuwać większe zmęczenie. Ważne jest aby dobrze i zdrowo się odżywiać, dużo odpoczywać, ale też w miarę możliwości spędzać aktywnie czas, np. spacerując czy ćwicząc jogę dla ciężarnych.

25 tydzień ciąży – jakie badania?

W okresie pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży powinnaś wykonać USG oraz niezbędne badania okresowe: badanie moczu, pH pochwy, cytologia, ciśnienie, określenie wysokości macicy.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera