Kalendarz ciąży. 26 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 26 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 26 tygodniu ciąży powinnaś już przestać odczuwać dolegliwości związane ze zmianami hormonalnymi, jednak na ich miejsce mogą pojawić się inne. Jesteś w III trymestrze ciąży, a do rozwiązania zostało nieco ponad dwa miesiące. Dziecko ma już 24 tygodnie i waży blisko kilogram! Z tego artykułu dowiesz się, co przyniesie 26 tydzień ciąży.

 

26 tydzień ciążyktóry to miesiąc?

26 tydzień ciąży to już końcówka szóstego miesiąca, III trymestr.

 

26 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W 26 tygodniu ciąży twoja macica będzie większa i przybędzie w niej wód płodowych. Samo dziecko będzie ważyć już prawie kilogram, dlatego twój kręgosłup będzie coraz bardziej obciążony. W związku z tym mogą pojawić się bóle kręgosłupa i uczucie ciężkości.

Dodatkowo macica wciąż będzie przemieszczać się w górę twojego ciała, przez co wciąż możesz mieć problemy z łapaniem głębszych oddechów i możesz szybko się męczyć. Unikaj przeciążeń i pozwól sobie na odpoczynek. Jednocześnie dbaj o ruch, o ile nie masz przeciwskazań do podejmowania aktywności.

26 tydzień ciąży -rozwój dziecka

Na tym etapie ciąży dziecko może ważyć do 900 gramów i mierzyć nawet 37 cm! W tym czasie maluch po raz pierwszy otwiera oczy, możemy zaobserwować wrażliwość na intensywne światło.

Dziecko rozwija również odruch ssania, przez co na USG często udaje się zobaczyć, jak maluch ssie palec lub bawi się pępowiną.

26 tydzień dolegliwości ciążowe

W 26 tygodniu ciąży zmiany pozycji mogą sprawiać drobne kłopoty, możesz mieć problemy ze spaniem czy poruszaniem się. W tym czasie powinny zniknąć dolegliwości związane ze zmianami hormonalnymi.

26 tydzień ciąży jakie badania?

26 tydzień ciąży jest dobrym momentem na wykonanie okresowego USG. Na wizytę u ginekologa powinnaś zabrać ze sobą wyniki kontrolnych badań. Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym, twój lekarz zbada ruchliwość płodu i czynność jego serca.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera