Kalendarz ciąży. 27 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 27 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 27 tygodniu ciąży jesteś już bardzo blisko rozwiązania, zostało już kilkanaście tygodni. Czekają cię kolejne zmiany, ponieważ twój organizm przygotowuje się do porodu. Co czeka cię na tym etapie ciąży? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

27 tydzień ciążyktóry to miesiąc?

27 tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca! Za tobą II trymestr ciąży.

27 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Ze względu na wielkość macicy i dziecka możesz mieć problemy z oddychaniem i cierpieć na duszności. W tym czasie zauważysz, że twoje piersi są wyraźnie większe. Na biustonoszu możesz znaleźć plamki – zaczynasz wytwarzać pierwsze mleko. Twoja waga może różnić się o mniej więcej 10 kg od wagi sprzed ciąży.

27 tydzień ciążyrozwój dziecka

W 27 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 34 cm i waży prawie kilogram. Wielkością przypomina kalafiora lub główkę kapusty.

Dzięki rozwiniętym zmysłom dziecko jest w stanie odbierać większość bodźców ze świata zewnętrznego, takich jak intensywne światło czy głos rodziców. Według niektórych specjalistów,  na tym etapie ciąży dziecko jest zdolne do doświadczania fazy REM podczas snu.

27 tydzień dolegliwości ciążowe

W 27 tygodniu ciąży nie powinnaś miewać już wahań nastroju, ale mogą pojawić się objawy typowe dla III trymestru ciąży, takie jak nieustanne zmęczenie i problemy z trzymaniem moczu.

27 tydzień ciążyjakie badania?

W 27 tygodniu ciąży powinnaś wykonać wszystkie zlecone przez lekarza badania. Na tym etapie możesz jeszcze wykonać USG kontrolne. Na wizytę powinnaś przynieść wyniki morfologii, badania ogólnego moczu i cytologii.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera