Kalendarz ciąży. 28 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 28 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 28 tygodniu ciąży jesteś na początku III, ostatniego trymestru ciąży. Do porodu zostało już niewiele czasu. Sprawdź, co czeka cię na tym etapie ciąży i jak wygląda twoje dziecko.

28 tydzień ciąży który to miesiąc?

28 tydzień ciąży to początek siódmego miesiąca i III trymestru.

 

28 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Na tym etapie ciąży możesz ważyć o przynajmniej 8 kg więcej niż przed ciążą. Dno macicy wciąż się podnosi i znajduje się mniej więcej 7 cm nad pępkiem.

 

28 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko mierzy około 37 cm i waży ponad kilogram.

Płuca dziecka wciąż przygotowują się do pracy po narodzinach. Wypełniają się surfaktantem, dzięki któremu maluch będzie mógł złapać swój pierwszy oddech. Najintensywniej rozwija się mózg, maluch ćwiczy poszczególne partie mózgu, powstają nowe połączenia nerwowe między komórkami. Dziecko w pełni opanowało umiejętność ssania i chwytania.

28 tydzień – dolegliwości ciążowe

W III trymestrze mogą pojawiać się silniejsze bóle kręgosłupa, które są spowodowane zwiększeniem się wagi mamy oraz obniżeniem odcinka lędźwiowego. Aby sobie ulżyć, możesz wykonywać odpowiednie ćwiczenia przeznaczone dla ciężarnych kobiet.

W 28 tygodniu ciąży może swędzieć cię skóra, zarówno dlatego, że wciąż będzie sią rozciągać, ale również dlatego, że w twoim organizmie gromadzi się żółć. Po posiłku możesz mieć zgagę lub zaparcia. Początek 7 miesiąca to też moment, w którym możesz odczuwać „syndrom wicia gniazda”. Jest to zupełnie normalne, możesz wykorzystać ten czas na uzupełnianie lub kompletowanie wyprawki dla dziecka.

28 tydzień ciąży jakie badania?

Między 27 a 32 tygodniem ciąży wykonuje się badanie anty-RH. Pomaga ono wykryć konflikt serologiczny. Jest to konflikt krwi, który może zajść między matką posiadająca grupę krwi Rh- i noworodkiem, który po ojcu odziedziczy grupę Rh+. Takie konflikty zdarzają się bardzo rzadko, a współczesna medycyna pozwala skutecznie wyeliminować zagrożenie. W 28 tygodniu ciąży zaleca się wykonanie morfologii, badania ogólnego moczu i innych badań zaleconych przez lekarza prowadzącego.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera