Kalendarz ciąży. 29 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 29 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 29 tygodniu ciąży twoje dziecko waży już dobrze ponad kilogram i rozmiarami coraz bardziej przypomina noworodka. W twoim organizmie zachodzą kolejne zmiany, wciąż możesz odczuwać różne dolegliwości, między innymi bóle pleców.

29 tydzień ciąży który to miesiąc?

29 tydzień ciąży to wciąż 7 miesiąc i III trymestr ciąży.

 

29 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Twój brzuch rośnie teraz około 1 cm tygodniowo, przez co może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ruchy dziecka możesz odczuwać coraz rzadziej, ponieważ ma ono coraz mniej miejsca w macicy i przez większą część dnia śpi.

29 tydzień – rozwój dziecka:

W 29 tygodniu ciąży dziecko waży koło 1300 g i mierzy około 35-37 cm. Rośnie objętość mózgu dziecka, dlatego też rośnie jego głowa.  Dopiero zbiera się tkanka tłuszczowa, dlatego ciało dziecka wciąż jeszcze jest delikatne i wiotkie.

Maluch ma coraz mniej miejsca w macicy, dlatego rzadziej się rusza, a jeśli to robi, jego ruchy mogą być zdecydowanie bardziej odczuwalne, czasem nawet dotkliwe. Na tym etapie ciąży dziecko prawdopodobnie potrafi rozróżniać głos mamy na tle innych głosów.

29 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 29 tygodniu ciąży możesz mieć zwiększone problemy z oddychaniem. Coraz częściej mogą puchnąć ci nogi, stopy, czy kostki, ponieważ stale powiększająca się macica uciska żyłę główną i utrudnia krążenie krwi.  Aby sobie ulżyć, możesz siedzieć lub leżeć z nogami uniesionymi do góry i odpoczywać na lewym boku.   W 29 tygodniu ciąży możesz zacząć odczuwać syndrom „wicia gniazda”. Ostatni trymestr to ostatni moment, w którym możesz skompletować wyprawkę dla dziecka.

29 tydzień ciąży – jakie badania?

Ważnym badaniem, które trzeba wykonać na tym etapie ciąży jest badanie krwi na obecność genu HBs odpowiadającego za zapalenie wątroby typu B. Podczas porodu dziecko może się nim zarazić, dlatego jeśli mama go posiada, poród należy przeprowadzić tak, aby nie dopuścić do zarażenia dziecka. Poza tym w 29 tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie USG, morfologii, kontrolę wagi mamy, zbadanie ciśnienia, moczu i zmierzenie tętna dziecka.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera