Kalendarz ciąży. 3 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 3 – zmiany, rozwój dziecka, badania

Z naszych poprzednich artykułów wiesz już, że pierwszy i drugi tydzień ciąży to czas, zanim jeszcze dojdzie do zapłodnienia. Jeśli wszystko pójdzie po waszej myśli, w trzecim tygodniu powinno dość do zapłodnienia. Przeczytaj resztę artykułu, aby dowiedzieć się, co dzieje się w twoim organizmie w 3 tygodniu ciąży.

3 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Trzeci tydzień ciąży to pierwszy miesiąc w I trymestrze. Choć może to wydawać się dziwne, pierwszy tydzień ciąży zaczyna liczyć się od ostatniego dnia miesiączki. Jest tak dlatego, ponieważ lekarze nie są w stanie określić dokładnej daty poczęcia dziecka. Oznacza to, że kiedy jesteś w 3 tygodniu ciąży, zarodek zaczyna pierwszy tydzień swojego życia.

Zmiany w twoim organizmie w 3 tygodniu ciąży

Na tym etapie zapłodniona komórka wędruje z jajowodu do macicy. Jej podróż trwa tydzień i kończy się implantacją – zagnieżdżeniem komórki. Od tego momentu zarodek zaczyna rosnąć i rozwijać się.

Kiedy zarodek zagnieżdża się w macicy, twój organizm zaczyna wytwarzać specjalny hormon, HCG. Na podstawie jego obecności w moczu lub krwi lekarz jest w stanie stwierdzić, że jesteś w ciąży. U niektórych kobiet w tym czasie pojawia się drobne krwawienie. Jest ono spowodowane naruszeniem naczyń krwionośnych w błonie macicy podczas zagnieżdżania się zarodka. Krwawienia nie należy mylić z miesiączką.

3 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W momencie połączenia komórki jajowej kobiety z plemnikiem, następuje połączenie 23 chromosomów męskich i 23 chromosomów męskich. W ten sposób powstają pary chromosomów. Zawierają one geny, które będą decydować o kształtującym się w organizmie mamy nowym życiu. Co ciekawe, na tym etapie zygota posiada już zakodowane takie informacje, jak np. cechy charakteru.

W trzecim tygodniu ciąży zarodek nazywa się morulą, ponieważ wielkością przypomina morwę. Po około 3 dniach od zapłodnienia zarodek jest zbudowany z 16 komórek. Układają się one w dwie części – z jednej powstaną kolejne komórki płodu, a z drugiej – łożysko.

3 tydzień ciąży – objawy

Pierwszym objawem ciąży, jakiego możesz się spodziewać w 3 tygodniu ciąży jest brak miesiączki. Na pozostałe objawy wciąż jest jeszcze za wcześnie, dlatego pierwszy test ciążowy możesz wykonać dopiero za 2 tygodnie.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży najlepiej zrezygnuj z wszelkich używek. Zwracaj również uwagę na leki, które przyjmujesz. Najlepiej przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem. Wiele substancji może zagrozić rozwijającemu się w tobie zarodkowi. Może dojść do poronienia lub późniejszych wad płodu.

Jakie badania w 3 tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży, jeśli jeszcze nie zrobiłaś wspomnianych przez nasz w innych artykułach podstawowych badań, koniecznie je wykonaj! Dodatkowo niedługo możesz wykonać test ciążowy, jednak miej na uwadze, że może on okazać się fałszywy. Na USG możesz udać się około 5 tygodnia ciąży.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera