Kalendarz ciąży. 30 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 30 – zmiany, rozwój dziecka, badania

Do porodu zostało już niewiele, ponieważ 10 tygodni. Jest to ostatni moment na skompletowanie wyprawki i przygotowanie się na przyjście na świat dziecka. Jak w tym czasie zmieni się twoje ciało? Jak wygląda twoje dziecko?

30 tydzień ciąży- który to miesiąc?

30 tydzień ciąży to oczywiście III trymestr, połowa siódmego miesiąca.

 

30 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W III trymestrze ciąży brzuch mamy rośnie o około 1 cm tygodniowo. Sprawia to, że codzienne funkcjonowanie staje się trudniejsze, mama robi się szybciej zmęczona i mocniej może doskwierać jej ból pleców. Na tym etapie ciąży oddychanie jest trudniejsze, ponieważ macica uciska przeponę.

30 tydzień ciąży rozwój dziecka

W 30 tygodniu ciąży dziecko może ważyć do 1,5 kg i mierzyć około 39 cm. Na tym etapie ruchy dziecka spowalniają i są coraz rzadziej odczuwalne, ponieważ maluch nie ma już wystarczająco dużo miejsca na harce.

W połowie siódmego miesiąca maluch zaczyna gwałtownie rosnąć i produkować tkankę tłuszczową. Intensywnie rozwija się mózg, na jego powierzchni powstaje coraz więcej fałd. Mnożą się komórki nerwowe, dzięki czemu dziecko może reagować na coraz więcej bodźców.

30 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 30 tygodniu ciąży mogą pojawić się takie objawy jak ciągłe zmęczenie i uczucie ucisku pęcherza, ucisk przepony. Możesz odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in.  zgagę, wzdęcia czy zaparcia. Powoduje to wysoko uniesiony brzuch i rozciągająca się macica, która ogranicza miejsce innym organom. Dodatkowo pojawiać się będzie zmęczenie.

30 tydzień ciąży – jakie badania?

W 30 tygodniu ciąży powinnaś wykonać badania kontrolne, takie jak morfologia, badanie ogólne moczu i inne zalecone przez lekarza prowadzącego. Wyniki zabierz ze sobą na najbliższą wizytę u swojego ginekologa.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera