Kalendarz ciąży. 31 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 31 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 31 tygodniu ciąży możesz czuć się zmęczona i ociężała. Jest to naturalne, w końcu w swoim ciele nosisz małego człowieka, który wielkością przypomina dynię. Do końca ciąży zostało ci już niecałe 10 tygodni.

31 tydzień ciąży – który to miesiąc?

31 tydzień ciąży to 7 miesiąc w III trymestrze.

31 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Przez to, że dziecko stale rośnie, macica się zwiększa a jej dno się podnosi. W związku z tym macica uciska na pozostałe organy. Możesz mieć zgagę, problemy z oddychaniem i częściej chodzić do toalety.

31 tydzień ciąży to również moment, w którym twoje piersi zaczynają produkcję mleka. Staną się zdecydowanie większe i nabrzmiałe, dlatego powinnaś zadbać o odpowiednią bieliznę, która nie będzie cię uciskać. Warto zaopatrzyć się w specjalne wkładki do biustonosza, które wchłoną wyciekające z piersi mleko i uchronią ubrania przed zabrudzeniem.

Na tym etapie ciąży mogą puchnąc ci stopy i ręce. Niektóre mamy odczuwają mrowienie lub mają zaburzenie czucia w kończynach. Jest to normalne, a żeby sobie ulżyć możesz wykonywać ćwiczenia, które pobudzą przepływ krwi.

31 tydzień – rozwój dziecka

W 31 tygodniu ciąży dziecko waży około 1,5 kg i stale będzie przybierać na wadze, nawet 200 g tygodniowo. Jest to czas, w którym maluch nabiera tkanki tłuszczowej.

Na tym etapie ciąży możesz zauważyć, że dziecko jest bardziej aktywne. Jest to spowodowane tym, że aktywność jego mózgu wzrasta i tworzą się nowe połączenia między różnymi jego częściami. Maluch teraz bardziej świadomie kontroluje swoje ruchy.

31 tydzień – dolegliwości ciążowe

W III trymestrze ciąży możesz czuć się zmęczona, ociężała i obolała. Wciąż mogą towarzyszyć ci dolegliwości takie jak zgaga czy puchnięcie stóp. Do rozwiązania coraz bliżej, dlatego warto wykorzystać ten czas na odpoczynek, relaks i przygotowania do porodu.

31 tydzień ciąży – jakie badania?

W 31 tygodniu ciąży powinnaś wykonać badania kontrolne, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Poza tym jest to czas na wykonanie cytologii i badania na toksoplazmozę.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera