Kalendarz ciąży. 32 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 32 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 32 tygodniu ciąży dziecko zajmuje już niemal całą macicę. Powoli układa się w pozycji porodowej i – tak jak mama – przygotowuje się do rozwiązania.

32 tydzień ciąży – który to miesiąc?

W 32 tygodniu ciąży zaczynasz 8 miesiąc! Zbliżasz się do połowy III trymestru, a poród tuż tuż.

32 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Na tym etapie ciąży twoja macica wypełnia praktycznie całą jamę brzuszną. Jej dno znajduje się pod żebrami. Pozostałe organy musiały się poprzesuwać, dlatego wciąż możesz odczuwać problemy z oddychaniem czy dolegliwości trawienne. Twoja waga również powinna się zmienić, o około 7 kg.

32 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 32 tygodniu ciąży dziecko waży około 1800 g i mierzy mniej więcej 40 cm. Będzie stale rosło, systematycznie zwiększając zawartość tkanki tłuszczowej. Na tym etapie stanowi ona 10% wagi dziecka.

Mimo że w macicy jest coraz mniej miejsca, dziecko wciąż będzie próbowało się ruszać i wygodnie układać. Na tym etapie ciąży ruchy i kopnięcia dziecka mogą być nieprzyjemne lub bolesne.

Płuca dziecka stale się powiększają i rozszerzają, przygotowując się na wzięcie pierwszego oddechu po porodzie. Dzięki gromadzeniu tkanki tłuszczowej skóra staje się coraz mniej przezroczysta.

32 tydzień – dolegliwości ciążowe

Na początku 8 miesiąca ciąży możesz czuć się zmęczona i ociężała. Nic dziwnego, ponieważ samo dziecko waży już prawie 2 kg! Ze względu na duży brzuch zmienia się środek ciężkości., przez co może być ci trudniej wstawać czy utrzymać równowagę. Bóle pleców mogą być coraz bardziej dotkliwe.

Na tym etapie ciąży mogą pojawić się regularne skurcze porodowe. Jeśli tego doświadczysz, koniecznie skontaktuj się z lekarzem – jest szansa, że twój poród zaczął się przedwcześnie.

32 tydzień ciąży – jakie badania?

Do końca 32 tygodnia ciąży powinnaś wykonać takie badania jak: pomiar ciśnienia i masy ciała, badanie moczu, morfologia, KTG, określenie wysokości dna macicy, USG, badanie pH wydzieliny z pochwy.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera