Kalendarz ciąży. 33 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 33 – zmiany, rozwój dziecka, badania

Jesteś w 33 tygodniu ciąży! Do rozwiązania pozostało już niewiele czasu, dlatego powinnaś skupić się na relaksie i odpoczynku. Wciąż możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości takie jak problemy trawienne, ucisk pęcherza, bóle pleców i puchnące stopy.

33 tydzień ciąży – który to miesiąc?

33 tydzień ciąży to początek 8 miesiąca i III trymestr ciąży.

33 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W 8 miesiącu ciąży ilość wód płodowych jest największa, w związku z czym twój brzuch może być bardzo duży i wyraźnie zaokrąglony. W tym czasie twoja waga może wzrastać, jednak jest to jak najbardziej normalne i nie masz się czym przejmować. Twoje dziecko wciąż przybiera na wadze.

33 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 33 tygodniu ciąży dziecko waży prawie 2 kg i mierzy około 43 cm. Rozmiarami i wyglądem coraz bardziej zbliża się do noworodka, ma już charakterystycznie zadarty nosek, który będzie ułatwiał mu oddychanie podczas karmienia piersią.

Na tym etapie ciąży większość maluchów układa się już główką w dół, przygotowując się tym samym do porodu. Jeśli twoje dziecko jeszcze nie ułożyło się w ten sposób, prawdopodobnie jeszcze to zrobi. Warto jednak skonsultować się z lekarze prowadzącym, który oceni, czy być może nie powinnaś urodzić przez cesarskie cięcie.

Organy dziecka przygotowują się do samodzielnej pracy po narodzinach. Wątroba gromadzi żelazo, serce bije we własnym rytmie, maluch przejmuje część przeciwciał od mamy, które będą go chronić go przed infekcjami i chorobami.

33 tydzień – dolegliwości ciążowe

8 miesiąc ciąży często jest najtrudniejszym czasem dla przyszłych mam. Miewają one wahania nastroju, a ruchy dziecka stają się coraz bardziej bolesne i dokuczliwe. Możesz mieć problemy ze snem, ponieważ pokaźny brzuch może utrudniać ci zaśnięcie i ułożenie się w wygodnej pozycji.

33 tydzień – jakie badania?

Na tym etapie ciąży powinnaś wykonać wszystkie zalecone przez lekarza badania, między innymi: badanie w kierunku HIV, posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących oraz badania w kierunku VDRL i HCV, jeśli występuje ryzyko zarażenia.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera