Kalendarz ciąży. 34 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 34 – zmiany, rozwój dziecka, badania

W 34 tygodniu ciąży organizm mamy przygotowuje się do zbliżającego się porodu. Dziecko jest już niemal w pełni rozwinięte i powoli układa się w pozycji porodowej – główką w dół. Co jeszcze warto wiedzieć o 34 tygodniu ciąży?

34 tydzień ciąży – który to miesiąc?

34 tydzień ciąży to połowa 8 miesiąca. Zbliżasz się do końca III trymestru.

34 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W połowie 8 tygodnia ciąży możesz przybrać na wadze o kilka kilogramów. Jest to normalne, bo dziecko wciąż rośnie, a w twoim organizmie zbiera się woda. W 34 tygodniu powinnaś stawiać przede wszystkim na relaks i odpoczynek.

Ze względu na ciężar który dźwigasz, oraz uciskanie przez macicę pozostałych organów wewnętrznych, możesz odczuwać dolegliwości trawienne, np. zgagę. Dodatkowo mogą boleć cię plecy, puchnąć stopy i kostki.

Zmiany w układzie krwionośnym mogą powodować nadwrażliwość i krwawienie dziąseł. Ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, która uchroni cię przed niechcianą infekcją.

34 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Na tym etapie ciąży większość maluchów osiąga już swoje ostateczne wymiary. W połowie 8 miesiąca ciąży dziecko waży około 2 kg i mierzy do 47 cm. Do czasu porodu może urosnąć do 5 cm i przybierać na wadze 200 g tygodniowo.

Większość organów wewnętrznych dziecka jest już rozwinięta, rozwijają się płuca i narządy płciowe – u dziewczynek jajniki, u chłopców jądra schodzą do moszny.

34 tydzień – dolegliwości ciążowe

Do rozwiązania zostało już tylko kilka tygodni, dlatego możesz odczuwać stres czy niepokój, zwłaszcza, jeśli to będzie twój pierwszy poród. Mimo wszystko staraj się relaksować i odpoczywać, korzystaj z wolnego czasu, który możesz spędzić sama ze sobą.

Do porodu mogą towarzyszyć ci zgaga, obolałe plecy i opuchnięte nogi. W połowie 8 miesiąca ciąży możesz czuć się ociężała i mieć problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji.

34 tydzień ciąży – jakie badania?

Do tej pory badania kontrolne wykonywałaś zapewne raz na miesiąc. Twój lekarz prowadzący może poprosić cię, abyś od teraz do porodu robiła badania częściej. Może zlecić ci między innymi: morfologię, badanie moczu, badanie ciśnienia, pomiar wagi, cytologię, wizytę kontrolną u dentysty, badanie piersi, badanie położnicze, badanie płodu, badanie w kierunku HIV.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera