Kalendarz ciąży. 35 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 35 – zmiany, rozwój dziecka, badania

Przed tobą 35 tydzień ciąży! Do rozwiązania został już niespełna miesiąc, dlatego przyszli rodzice powinni upewnić się, że mają w pełni skompletowaną wyprawkę dla dziecka. W tym momencie warto mieć również spakowaną torbę do szpitala z najpotrzebniejszymi rzeczami. Kiedy nadejdzie czas porodu, nie będziesz się martwić o to, czy o niczym nie zapomniałaś.

35 tydzień ciąży – który to miesiąc?

35 tydzień ciąży to końcówka 8 miesiąca, III trymestr.

 

35 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W 35 tygodniu ciąży twój brzuch będzie już bardzo duży i będzie znajdował się dość wysoko. Macica będzie uciskać ściśnięte już przeponę i żołądek, dlatego twoje dolegliwości mogą się nasilić. Od tego momentu dno twojej macicy zacznie się obniżać.

35 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Pod koniec 8 miesiąca ciąży dziecko waży blisko 2 kg i mierzy 40 cm. Do porodu powinno przybierać na wadze do 200 g tygodniowo, ponieważ cały czas gromadzi tkankę tłuszczową.

Dziecko za pomocą pępowiny przyjmuje przeciwciała od mamy, dzięki którym zbuduje odporność. W 35 tygodniu ciąży maluch pije dużo wód płodowych i oddaje mocz. W ten sposób ćwiczy i usprawnia swój układ moczowy. Płuca dziecka są już rozwinięte, jednak nie są gotowe do oddychania poza organizmem mamy.

35 tydzień – dolegliwości ciążowe

Przez uciskającą macicę mogą nasilić się dolegliwości ze strony układu trawiennego i problemy z oddychaniem. Dodatkowo pojawią się nieregularne skurcze zwiastujące zbliżający się poród. Co prawda pierwsze skurcze mogą wystąpić już w 20 tygodniu ciąży, jednak teraz będą częstsze i bardziej bolesne.

35 tydzień – jakie badania?

Twój lekarz prowadzący prawdopodobnie zleci ci, żebyś do 37 tygodnia ciąży wykonała następujące badania: morfologia, badanie ogólne moczu, badanie na przeciwciała anty-HCV i anty-HIV, test na obecność paciorkowca z grupy B, test na kiłę.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera