Kalendarz ciąży. 36 tydzień ciąży.

Kalendarz ciąży tydzień 36 – zmiany, rozwój dziecka, badania

Przed tobą 36 miesiąc ciąży. W tym momencie wiele mam odczuwa nasilone dolegliwości ciążowe spowodowane przez zmiany w organizmie. Do porodu zostało już niewiele czasu, dlatego możesz odczuwać stres i podekscytowanie. Ważne jest, abyś teraz dużo odpoczywała i relaksowała.

36 tydzień ciąży – który to miesiąc?

36 tydzień ciąży jest początkiem 9 miesiąca. Jesteś w trakcie ostatniego, III trymestru. Twój organizm coraz prężniej przygotowuje się do porodu.

36 tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

W 36 tygodniu ciąży twój brzuch będzie pokaźnych rozmiarów i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jest to również moment, w którym macica osiąga najwyższe położenie i wraz z obniżaniem się brzucha, również powoli zaczyna się obniżać. Będziesz mieć coraz mniejsze problemy z oddychaniem, ale za to możesz odczuwać coraz mocniejszy nacisk na pęcherz.

36 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym tygodniu ciąży dziecko powinno ważyć około 2,8 g i mierzyć 47 cm. Dziecko jest już praktycznie w pełni przygotowane na życie poza ciałem mamy: wykonuje ruchy oddechowe, ssie kciuki, przyjmuje spore ilości wód płodowych, dzięki czemu jest w stanie wydalić pół litra płynów.

36 tydzień – dolegliwości ciążowe

W 36 tygodniu ciąży możesz czuć się zmęczona i ociężała. Nic dziwnego, w twoim brzuchu mieszka mały człowiek! Twoje wcześniejsze dolegliwości powinny już słabnąć.

W wielu przypadkach do rozwiązania dochodzi już w 36 tygodniu ciąży. Za prawidłowy termin porodu uznaje się dopiero 40 tydzień ciąży. Mimo że w 36 tygodniu ciąży dziecko ma już w pełni wykształcone i zdolne do pracy organy wewnętrzne, uznaje się je za wcześniaka. Wciąż trzeba uważać na niektóre powikłania jak problemy z oddychaniem, niska odporność czy zaburzenia żywieniowe.

36 tydzień ciąży – jakie badania?

Lekarze zalecają wykonanie badań między 36 a 37 tygodniem ciąży. Zalicza się do nich przede wszystkim morfologię, badanie ogólne moczu, badanie pH wydzieliny z pochwy, badanie w kierunku HIV.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera